Gül'ün diplomasi trafiği yoğundu

Paris'te düzenlenen Lübnan'a yardım konferansına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerikan, Fransız ve Alman dışişleri bakanlarıyla ikili temaslar yapma fırsatı da buldu.

PARİS - Paris'te düzenlenen Lübnan'a yardım konferansına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Amerikan, Fransız ve Alman dışişleri bakanlarıyla ikili temaslar yapma fırsatı da buldu. Yaptığı görüşmeler hakkında bilgi veren Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'la Irak, terörle mücadele ve Lübnan konularını konuştuklarını belirtip, bu konuları şubat başında yapacağı ABD gezisinde daha geniş bir biçimde ele alacaklarını söyledi.
Fransız muhatabı Philippe Douste-Blazy'ye de Türkiye'nin, Fransa meclisinde ekimde kabul ettiği 'Ermeni soykırımının inkârını suç sayan' yasaya ilişkin endişelerini dile getirdiğini aktaran Dışişleri Bakanı, Fransa'nın yanlış bir tavır içinde olduğunu ifade ederek, "Bu yasanın kabul edilmesi kimsenin çıkarına değil. Fransa ile ilişkiler çok daha iyi olabilirdi" dedi. Gül, Alman Bakan Frank Walter Steinmeier'le ise Ortadoğu, İran, Suriye ve Lübnan'ın ele alındığını dile getirdi. Bu görüşmede Kıbrıs konusunu da gündeme getirdiğini belirten Gül, Alman bakana Türkiye'nin KKTC'ye tecridin kaldırılması konusundaki görüşlerini anlattığını söyledi.