Gül'ün ilk Avrupa teması Strasbourg'da

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden'in resmi davetlisi olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa'ya ilk ziyaretini Strasbourg'a yapıyor.

ANKARA - Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden'in resmi davetlisi olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa'ya ilk ziyaretini Strasbourg'a yapıyor. Gül, çarşamba günü Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi alanlarda kurduğu denetim mekanizmasıyla bir demokrasi forumu niteliği taşıyan kurumun genel kuruluna hitap edecek. 1992'den 2002'ye AKPM üyesi olduğu dokuz yılda başarılı çalışmalarından ötürü 'Pro Merito' madalyası ve 'onursal üyelik' unvanına sahip Gül, genel kurula hitap eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olacak. Van der Linden, dün Türkiye'deki reform ve Avrupa ile yakınlaşma sürecinde oynadığı önemli rollere dikkat çektiği Gül'ü ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını belirterek "Kendisinin bütün Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağına inanıyorum" vurgusu yaptı.
ABD'ye de gidecek
İlk resmi yurtdışı gezisini KKTC'ye yapan Gül, daha sonra önceki cumhurbaşkanlarının ilk tercihi olan Azerbaycan'a gidecek. Gül'ün kasımda da ABD'ye gitmesi için hazırlıklara başlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ekim ya da kasımda ABD Başkanı George Bush ile görüşmek istediği biliniyor. İki liderin taleplerinin çakışması halinde Bush'un tavrının ne olacağı merak konusu.