Güney Afrika'da yer adı değişikliğine isyan

Güney Afrika'da Apartheid rejimini devirmiş iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin, kadim şehir ve sokak adlarını kendi kahramanlarının adlarıyla değiştirme kampanyası, protestoyla karşılandı.

JOHANNESBURG - Güney Afrika'da Apartheid rejimini devirmiş iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'nin, kadim şehir ve sokak adlarını kendi kahramanlarının adlarıyla değiştirme kampanyası, protestoyla karşılandı.
Bardağı taşıran damla, Zulu kabilesi şefi Mangosuthu Buthelezi'ye ithaf edilmiş Mangosuthu otoyoluna, 1980'li yıllarda ırkçı Apartheid rejimiyle mücadelede öldürülen bir ANC liderinin adının verilmesi oldu. Ülkenin en büyük ikinci kenti Durban'da binlerce kişi sokağa döküldü. Yüzlerce kişinin ana caddede ellerinde sopalarla koşuşturması üzerine, ülkenin en büyük liman kenti ve turistik merkezinin dükkânları kepenk kapatırken, müşteriler kaçacak delik aradı.
'Mao kültür devrimine çevirmeyin'
Taraftarlarına KwaZulu Natal bölgesinde kendisinin Inkatha partisiyle ANC arasında çok sayıda can kaybına yol açmış çatışmalara dönülmemesi uyarısı yapan Buthelezi, geçen hafta ANC'ye "Özgürlük mücadelesinde başka herkesin üstünde ANC savaşçılarını önemsemek suretiyle bu eyalette ve ülkede tarihi yeniden yazma telaşına kapılmayın. Yeniden adlandırmayı Mao'nun Kültür Devrimi'ne çevirmeyin" diye seslenmişti. (Dış Haberler)