Güney Kore intihar şokunda

Güney Kore intihar şokunda
Güney Kore intihar şokunda

2007?de Kuzey Kore lideri Kim ile buluşan Roh?un (solda) ardından Güney Koreliler gözyaşlarına boğuldu. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Kuzey Kore ile yakınlaşma yolunda en önemli adımları atan, ama hakkında milyonlarca dolarlık yolsuzluk soruşturması açılan eski Güney Kore lideri Roh, dün geride intihar notu bırakarak dağdan atladı. Güney Koreliler şok ve yasta

SEUL - Liderlerin yolsuzluklarla anıldığı Güney Kore’de ‘temiz’ geçmişiyle gurur duyan eski Devlet Başkanı Roh Moo-hyun’un hakkında milyonlarca dolarlık rüşvet soruşturması açılmasının ardından intihar ettiği belirtildi. 2003-2008 döneminde Kuzey Kore ile yakınlaşmayı sağlayan lider olarak anılan Roh’un, emekliliğini geçirdiği Songha köyündeki evinden dün sabah korumasıyla birlikte dağda yürüyüşe çıkıp kendisini 30 metrelik uçurumdan attığı açıklandı. Önce yerel hastaneye ardından üniversite hastanesine kaldırılan Roh başından aldığı yaralar nedeniyle kurtarılamadı. Eski Devlet Başkanlığı Sekreteri Moon Jae-in, 62 yaşındaki liderin ailesine intihar notu bıraktığını söyledi. Polise göre, Roh’un bilgisayarında bulunan notta “Hayat çok zor. Pek çok insana sıkıntı verdim. Üzülmeyin. Yaşam ve ölüm doğanın bir parçası değil mi? Kimseyi suçlamayın. Bu bir kader. Lütfen cesedimi yakın ve köyümde benim için küçük bir mezar taşı dikin. Bunu uzunca düşündüm” diyor.
Roh, görevi başındayken gözaltına alınmış yerel ayakkabı fabrikasının sahibi Park Yeon-cha’dan 6 milyon dolar rüşvet aldığı suçlamasıyla geçen ay savcılar tarafından 13 saat boyunca sorgulanmıştı. 30 Nisan’da savcılığa giderken duygu yüklü bir konuşma yaparak “Halka gösterecek yüzüm kalmadı. Sizi hayalkırıklığına uğrattığım için özür dilerim” demişti. Rüşvet iddialarını reddeden Roh, Park tarafından eşine 1 milyon, yeğeninin kocasına 5 milyon dolar verildiğini kabul etmiş ama paranın yatırım amacı taşıdığını savunmuştu. Paranın Roh’un cebine indiğine inanan savcılar ise tutuklama kararı çıkartmaya hazırlanıyordu. Roh görevi bıraktıktan sonra yolsuzluklan sorgulanan üçüncü liderdi. Park’ın Roh’un eski yardımcılarına da para yedirdiği iddialar arasındaydı. Roh’un ağabeyinin adı da aralıkta başka bir rüşvet skandalına karışmıştı. 

ABD’ye diş göstermişti
Ülke intiharla sarsılırken, Devlet Başkanı Lee Myung-bak “İnanılması zor, trajik bir olay” dedi. Roh’un selefi Kim Dae-Jung, “Demokrasi mücadelesinde birlikte yer aldığım ömür boyu arkadaşımı yitirdim. Ailesiyle ilgili iddialar her gün basına sızdırılıyor. Muhtemeler baskıya dayanamadı” dedi. Güneydeki Gimhae kentinde fakir bir çiftçinin oğlu olarak doğan Roh, çalışmak için okulu bırakan ama yılmayıp dışarıdan hukuk okuyarak avukat olmuş ve insan hakları davalarıyla ünlenmişti. 1980’lerde cuntaya  isyanın başını çekmiş, 1990’larda ‘Amerikan askeri gitsin’ kampanyasına katılmış, 2002’de ‘ABD karşısında el pençe durmayacağım’ vaadiyle seçimi kazanmıştı. (Dış Haberler)