Güney Kore'ye patron lider

Güney Kore'de ekonomik canlanma ve 'düşman kardeş' komünist Kuzey Kore'ye yönelik sertlik yanlısı politikalar vazeden Hyundai şirketinin eski başkanı muhafazakâr lider...

SEUL - Güney Kore'de ekonomik canlanma ve 'düşman kardeş' komünist Kuzey Kore'ye yönelik sertlik yanlısı politikalar vazeden Hyundai şirketinin eski başkanı muhafazakâr lider Lee Myung-Bak dünkü devlet başkanlığı seçimlerinde açık ara farkla kazanarak 10 yıllık merkez sol iktidara son verdi. Muhalefetteki Büyük Ulusal Parti'nin 'buldozer' lakaplı adayı Lee, oyların oyların yüzde yüzde 48.7'sini alırken en yakın rakibi iktidar yanlısı Birleşik Yeni Demokratik Cephe'nin adayı Chung Dong-Young yüzde yüzde 26.2, bağımsız sağcı aday Lee Hoi-Chang yüzde 14'te kaldı.
Merkez solun lideri Roh Moo-Pyun'un yerini alacak olan Lee, ülke tarihinde en yüksek oyu toplayan, hem iş âleminden seçilen hem de yolsuzlukla suçlanan ilk devlet başkanı unvanına da sahip oldu. 66 yaşındaki Lee Myung-Bak, seçmeni '747' sloganıyla yani yüzde 7 büyüme, 40 bin dolar kişi başına milli gelir ve G-7'ye girme vaadiyle cezbetti. 2001'de hisse senedi skandalından 2001'de aklanan Lee, zanlı şirketle bağlantısını gösteren ve seçimlerden önce ortaya çıkan bir konuşma kasedi nedeniyle tekrar savcılık tarafından suçlanabilir. Yoksul bir çocukluk geçirdikten sonra Hyndai gibi bir şirketin en tepe noktasına tırmanıp başkent Seul belediye başkanlığı da yapmış olan Lee, seçim kampanyasında Roh'u nükleer güç sahibi Kuzey Kore'yi yardımlarla şımartmakla suçluyordu. (afp, ap)