Güneydoğu Asya'da Thaksin savaşı çıkıyor

Güneydoğu Asya'da Thaksin savaşı çıkıyor
Güneydoğu Asya'da Thaksin savaşı çıkıyor

Kamboçya Başbakanı Hun (önde ortada) kalabalık ailesiyle birlikte Thaksin için akşam yemeği verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

PHNOM PENH - Tayland’ın 2006’da askeri-monarşik darbeyle devrilip geçen yıl yolsuzluktan iki yıl hapse çarptırılan sürgündeki eski başbakanı Thaksin Şinavatra, ülkesinin ‘baş düşmanı’ Kamboçya’ya ekonomik danışman oldu. Dün mültimilyarder işadamı 10 kişilik heyetle Pnom Penh’e gelirken, Kamboçya ile sınır yüzünden sık sık çatışan Tayland ayaklandı. Atamanın ardından karşılıklı büyükelçileri geri çekerek restleşen iki ülke arasında savaş çıkmasından bile korkuluyor.
Tayland’ı IMF’ye bağımlılıktan kurtarması ve yoksul kitlelere görece refah getirmesiyle tanınan Thaksin, dün Pnom Penh’de krallar gibi karşılandı. Kamboçya Başbakanı Hun Sen, devrik Tayland liderini sıcak şekilde karşılayıp, ‘ebedi dostum’, ‘ekonomik liderliğiyle en iyi danışman’ sözleriyle övdü. Thaksin de Hun’un hükümete ekonomik danışmanlık teklifinin ‘hiçbirşeyle kıyaslanamayacağını’, ‘yeni görevinin heyecanıyla dolup taştığını’ belirtti. Kamboçya Enformasyon Bakanı Khieu Kanharith de, Thaksin’in büyük ekonomik deneyiminden yararlanmayı dört gözle beklediklerini vurgulayıp “Deneyimlerinin ekonomik kalkınmamıza katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi. 

Tayland: Derhal iade edin, yoksa...
İki lider buluşmada şen şakrak görünse de, Thaksin Twitter’a “Bu akşam Hun Sen ve ailesiyle yemek yiyeceğim. Ama milletim, dinim ve krallığımızın aklımdan hiç çıkmadığını tekrarlamak istiyorum” diye yazmayı ihmal etmedi. Tayland ise Thaksin’in derhal iadesini isterken, Başbakan Abhisit Vejjajiva, iade edilmezse, Kamboçya ile tüm petrol ve gaz arama anlaşmalarını iptal tehidi savurdu. Kamboçya hükümet sözcüsü, “Thaksin siyasi değil ekonomik faaliyetler için geldi. Bu Kamboçya ekonomi sektörü için bir onur” yanıtını verdi. Sınırda 11. yüzyıldan kalma, UNESCO’nun dünya mirası ilan ettiği bir tapınağı paylaşamama yüzünden sürekli ihtilaf ve hatta çatışma yaşayan iki ülke arasında artık ‘Thaksin savaşı’ çıktı. (afp, ap)