Gunvor: Putin gizli hissedarımız değil

Rusya'da devlet başkanlığı süresi martta dolduktan sonra iktidarı nasıl elinde tutacağı senaryolara konu olan Vladimir Putin'in Rus petrol ve doğalgaz şirketlerindeki gizli hissselerinden en az 40 milyar dolar serveti olduğu iddiasına bir yalanlama geldi.

MOSKOVA - Rusya'da devlet başkanlığı süresi martta dolduktan sonra iktidarı nasıl elinde tutacağı senaryolara konu olan Vladimir Putin'in Rus petrol ve doğalgaz şirketlerindeki gizli hissselerinden en az 40 milyar dolar serveti olduğu iddiasına bir yalanlama geldi. Moskova merkezli Ulusal Stratejik Enstitü Başkanı Stanislav Belkovski'nin suçlamalarına yer veren Guardian'da mektup yayımlatan Gunvor petrol şirketi, Kremlin'le yakın ilişkilerden faydalandıkları iddiasını reddedip "Putin ya da müttefikleri şirket hissesine sahip değildir" dedi.
'Timçenko, Putin'i ünlü değilken tanıyordu'
Putin'in Gunvor'un kurucularından İsviçre'de yaşayan Rus işadamı Gennadi Timçenko ile arakadaş olduğunu kabul eden şirket yöneticisi Torbjon Tornqvist, "Timçenko, Putin'i henüz bu kadar ünlü değilken tanıyordu. Ama, ikisinin bir KGB mirasını paylaştığı veya birlikte iş yaptığı iddiaları tamamen gerçek dışı" diye ekledi. Gunvor'un kârının abartıldığını, milyarlarla değil, yüz milyonlarca dolarla ifade edilebileceğini söyleyen Tornqvist, 2007'de 43 milyar dolar ciroyu ise doğrulayıp "Bu, sektörümüz ve bizim ölçeğimizde bir şirket için standart. Ticari anlaşmalardan milyarlarca dolarlık kâr sağlayan ayrıcalıklar elde ettiğimiz doğru değil" dedi.
Judoda kara kuşak sahibi Putin, eğitim amaçlı DVD için dünya ve olimpiyat şampiyonu Japon Yasuhiro Yamaşita'yla kamera karşısına geçti. El kitabıyla verilecek DVD, ocak veya şubatta piyasaya çıkacak. "Judo rakibe saygıyı öğretir" diyen Putin, Yamasita'nın gelecek yılki Pekin Olimpiyatları'nda Çin takımına koçluk yapacağını duyunca bozulduğunu söyleyip "Bizim milli takıma koçluk yapsın, nasılsa Çinli dostlarımız ev sahibi olduğundan madalyaları süpürecek" esprisi yaptı. (Dış Haberler)