Güpegündüz adam kaçıran CIA casusları ortada kalıverdi!

Güpegündüz adam kaçıran CIA casusları ortada kalıverdi!
Güpegündüz adam kaçıran CIA casusları ortada kalıverdi!

İtalyan mahkemesi Ebu Ömer?e 1 milyon, eşine de yarım milyon avro tazminat ödenmesine karar verdi. FOTOĞRAF: AP

ROMA/WASHINGTON - İtalyan adaletinin ‘hayalet esir’ davasında 2003’te Mısırlı bir imamı kaçırıp esir alma ve işkenceye yollama operasyonuna katılan 23 CIA ve iki İtalyan ajanına gıyaplarında hapis ve 1.5 milyon avroluk tazminat cezası kesmesi, ABD’yi rahatsız, insan hakları örgütlerini memnun etti. O dönemde CIA’in Milano istasyon şefi olan Robert Saldon Lady sekiz, diğer 22 CIA ajanı beş, İtalyan askeri istihbarat teşkilatının (SISMI) iki ajanı üç yıl hapse çarptırıldı. 13 yıl hapsi istenen SISMI Başkanı Nicolo Pollari ile 10 yıl hapsi istenen yardımcısı Marco Mancini hakkında ‘devlet sırrı’, o dönemde CIA’in İtalya şefi olan Jeff Castelli hakkında ‘diplomatik dokunulmazlık’ gerekçesiyle takipsizlik verildi.
ABD Dışişleri sözcüsü Ian Kelly, karardan ‘hayalkırıklığı duyduklarını’ açıklayıp davanın temyize götürülmesini beklediklerini belirtti. Hapis cezası alanlardan biri Pentagon’dan albay çıkarken, Pentagon sözcüsü de ‘hayalkırıklığı’ açıklayıp, İtalya’nın Amerikalı bir albay üzerinde yargı yetkisi olmadığını savundu. ‘Kanun kaçağı’ durumuna düşen casuslar da hayal kırıklığı içinde. Bunlardan Sabrina DeSousa, ABC’ye ABD yönetimi tarafından terk edildiklerinden yakındı. “Yasaları çiğnedik, ama hepsini Washington’ın onayıyla yaptık” diyen kadın casus, “Operasyonun yetkisini ve onayını her kim verdiyse, yapılan hataların bedelini biz ödüyoruz. Kendimizi terk edilmiş ve ihanete uğramış hissediyoruz” vurgusu yaptı. 

Şifreli konuşmayı ihmal edince...
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ’nin kardeşinin sahibi olduğu Il Giornale, ortadan kaybolan CIA istasyon şefi Lady ile haziranda konuşmuştu. Lady, gazeteye, “Elbette bu yasadışı bir operasyondu. Fakat bu bizim işimiz. Terörizme karşı savaştayız” demişti. Lady ile yakın ilişkisiyle tanınan De Sousa, resmen ajan statüsünü açık etmezken, bir diplomat olarak dokunulmazlığı garantiye alınmadığı için ABD Dışişleri’ne dava açacağını söyledi. Gelgelelim casuslar sahte isim kullansalar da kimlerle telefon görüşmesi yaptıklarının şifresit kayıtları ve kredi kartı faturalarını kaldıkları lüks otelde bırakınca kimlikleri deşifre oldu.
Ebu Ömer lakabıyla bilinen Usame Mustafa Nasır adlı, radikal İslamcı eğilimli Mısırlı imam, 17 Şubat 2003’te CIA ile SISMI’nin ortak operasyonuyla güpegündüz Milano sokaklarından kaçırılıp Aviano’daki ABD üssüne götürülmüştü. Buradan Almanya‘daki Ramstein üssüne, oradan Kahire’ye taşınan esir, serbest kalınca işkence gördüğünü anlatmıştı. İnsan hakları örgütleri, İtalyan yargısının kararının çok açık bir mesaj olduğunu vurguluyor: “CIA insanları sokak ortasından toplayıp kaçıramaz. Bu yasadışıdır, kabul edilemez ve meşrulaştırılamaz. Adalet yetkililerinin terörle savaş kılıfı altında bu tür suçların işlenmesine göz yummayacaklarını hem İtalyan hem de ABD hükümetleri not etmeli.” Savcı da, İtalyan hükümetinden ‘kaçak Amerikalılar’ için uluslararası tutuklama emri çıkarılmasını talep edeceğini belirtti. Emir çıkarsa, dava yüzünden çoğu CIA’den emekli olmak ya da ayrılmak zorunda kalan eski casuslar ömürleri boyunca ABD dışında bir yerde tutuklanma tehlikesi yaşayacak. (Dış Haberler)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi