Gürcistan ile Rusya arasında bu kez de bombalama krizi

Gürcistan ile Rusya arasında bu kez 'bomba krizi' patlak verdi. Tiflis, önceki akşam iki Rus savaş uçağının hava sahasını ihlal edip, topraklarına 700 kiloluk bir bomba fırlattığını öne sürerek Rusya'yı 'saldırganlıkla' suçladı.

TİFLİS - Gürcistan ile Rusya arasında bu kez 'bomba krizi' patlak verdi. Tiflis, önceki akşam iki Rus savaş uçağının hava sahasını ihlal edip, topraklarına 700 kiloluk bir bomba fırlattığını öne sürerek Rusya'yı 'saldırganlıkla' suçladı. Nota yiyen Moskova, suçlamayı reddedip,
olanları Tiflis'in sahnelediği bir oyun olarak lanse etti.
Gürcistan İçişleri, iki SU-24 uçağının Kazbek bölgesinden hava sahasına girerek başkent Tiflis'in 65 km batısında Güney Osetya sınırındaki Tsitelubani köyüne 19.30'da füze attığını açıkladı. Bakanlık patates ve mısır tarlasına düşen güdümlü füzenin patlamadığını kaydetti.
Gürcü ve Rus televizyonları çiftlik evinin 35 metre ötesinde 5 metrelik çukur açan bombanın görüntülerini yayınlarken, Tiflis üzerinde Kiril alfabesiyle yazılar olan ve Gürcistan'da bolca bulunan türde bombanın Ruslara ait olduğunu ispat edeceğini duyurdu. İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, "Radarımız iki SU-24'ün koordinat ve hızlarını tespit etti. Bu saldırgan bir eylem" dedi. Bombaların birden fazla olabileceği belirtildi. Gürcü Dışişleri, Rusya'nın Tiflis elçisi Vyaçeslav Kovalenko'yu çağırıp protesto notası verdi. Notada 'Hava sahası ihlali ve füze atılması açık saldırı ve egemenliğin kabaca ihlaldir' denildi.
'Bizi korkutamazlar'
Yabancı diplomatları ve gazetecileri yanına alarak olay yerine giden Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili, "Bizi hiç kimse bu şekilde tehditle korkutamaz, parçalayamaz" diye çıkıştı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov suçlamayı "Açıklamalar gerçeğe dayanmıyor" diyerek reddederken, Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Aleksander Drobyshevski "Pazartesi Rus uçakları bölgede uçuş yapmadı. Gürcü sınırları ihlal edilmedi" dedi.
Osetler: Gürcü komplosu
Tiflis'le başı belada olan Güney Osetya ve bölgedeki Rus barış gücü ise farklı bir senaryo ortaya attı: Gürcüler kendi topraklarına bomba attı. Güney Osetya lider Eduard Kokoyti "Rusya'yı kötülemeye dönük iyi planlanmış Gürcü komplosu" derken Güney Osetya'daki Rus barış gücü komutanı General Marat Kulakhmetov, Gürcistan tarafından gelen tanınmayan bir uçağın Güney Osetya üzerinde uçtuktan sonra bomba bıraktığını savundu.
Saakaşvili BM'den de uyarı almıştı
İki ülke ilişkileri, ABD eğitimli Saakaşvili'nin 2003'teki 'Gül Devrimi' sonrası iktidara gelip NATO'ya girme ve Güney Osetya ile Abhazya'yı geri alma emeliyle gerilmişti. Gürcüler geçen yıl beş Rus subayı 'casus' diye tutuklayıp sınırdışı edince Rusya, Gürcü sivilleri sınırdışı edip posta, ulaşım ve vize ambargosuyla yanıt vermişti.
Rusya destekli Abhazya ve Güney Osetya'yı geri almaya çalışan Saakaşvili, sürgünde hükümet kurdurmakla yetinmeyip, Osetya sınırına ve Abhazya'nın kontrolünde olmayan Yukarı Kodor'a askeri yığınak yaptı.
Sohum ve Tshinval, Tiflis'i Rus barış güçlerini kadük bırakmak için provokasyonlar yapmakla suçluyor. BM Güvenlik Konseyi geçen yıl Gürcistan'dan anlaşmalara sadık kalıp bölgeyi silahsızlandırmasını istemişti. Saakaşvili geçen ay da sınırda milliyetçi gençlik kampları kurduğu için BM'den uyarı aldı. (Dış Haberler)