Gürcistan'da da Saakaşvili darbesi

Gürcistan'da 2003'te Batı desteğinde eski 'Sovyet artıklarını temizlemek' için 'Gül Devrimi'yle iktidara gelen bir zamanların demokrasi şampiyonu Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili barışçıl gösteri yapan muhalefete karşı demir yumruk kesildi.

TİFLİS - Gürcistan'da 2003'te Batı desteğinde eski 'Sovyet artıklarını temizlemek' için 'Gül Devrimi'yle iktidara gelen bir zamanların demokrasi şampiyonu Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili barışçıl gösteri yapan muhalefete karşı demir yumruk kesildi. Eylülde kendine bayrak açan eski Savunma Bakanı Irakli Okriaşvili'yi yolsuzluk suçlamasıyla tutuklayıp ardından Almanya'ya sürmesiyle tetiklenen muhalefeti bir hafta süren sokak gösterilerinin ardından önceki gün şiddetle bastıran Saakaşvili, 48 saatliğine ilan ettiği sıkıyönetimi 15 güne uzattı. Gösteri, toplantı, bildiri yasağı gelirken okullar tatil edildi. Haber toplama ve yayımlama yasağıyla medya susturuldu.
İkinci 'Gül Devrimi'ni önlemeye çalışan Saakaşvili, ilk darbeyi muhalefetin sesi İmedi ile Rustavi 2 televizyonlarına vurdu. İki kanalın yayınları kesilirken, devlet televizyonu hariç diğer kanalların da haber bültenleri kaldırıldı. Parlamento dahil kamu binaları ile Saakaşvili'nin konutu güvenlik kordonu altında alınırken, Tiflis metrosu durdu. Saakaşvili sıkıyönetimin gerekçesini "Darbeyi önlemek" diye açıklarken, muhalefeti Rus istihbaratının organize ettiği savında. Önceki gün çevik kuvvetin plastik mermi, sopa, tazyikli su ve göz yaşartıcı bombayla darmadağın ettiği muhalefet meydanlardan çekilirken sokaklar kamuflajlı polislere kaldı. Önceki günkü olaylarda yaralananların sayısı da 589 olarak açıklandı.
Rusya: İnsan hakları vahim
Saakaşvili'nin muhalefeti Rusya'nın kışkırtığını öne sürüp üç Rus diplomatı sınır dışı etmesiyle patlayan kriz de derinleşti. Rus Dışişleri derhal üç Gürcü diplomatı sınır dışı ederken, Tiflis'teki Rus Büyükelçisi Vyaçeslav Kovalenko Tiflis'in tutumunu "Görülmemiş kışkırtma" sözleriyle eleştirdi. Batı'nın el üstünde tuttuğu Saakaşvili, darbeci generalleri kıskandıran tarzıyla Rusya'ya beklediği fırsatı verdi. Rus Dışişleri sözcüsü Mihail Kaminin "Gürcistan çok ciddi bir insan hakları krizinin eşiğinde" dedi.
Şevardnadze: Meydana inerdim
Batılı uyarıların tonu ise düşük oldu. NATO, "Sıkıyönetim değerlerimize ters" eleştirisi yaparken, Beyaz Saray itidal ve hukuka saygı telkin etti. AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana da, "Farklılıklar demokrasi içinde çözülmeli" demekle yetindi.
Saakaşvili'nin 2003'te devirdiği eski Başkan Eduard Şevardnadze ise "Yerinde olsaydım istifa ederdim" yorumunu yapıp ekledi: "Sağlığım imkân verseydi meydanlara iner halkla birlikte gösteri yapardım."
Baskın seçim resti
Muhalif vekiller dün parlamento oturumunu protesto edip, liderlerinden Giorgi Haindrava açlık grevine başlarken akşam saatlerinde Saakaşvili seçimlerin nisandan güze ertelenmesine isyan eden muhalefete "Madem erken seçim istediniz, daha da erkene alıyorum, devlet başkanlığı seçimi 5 Ocak'ta" resti çekti. Genel seçimlerle ilgili yeni bir öneride bulunmayan Gürcü lider 2009'daki başkanlık ve Nisan 2008'deki genel seçimleri birlikte 2008 sonunda yapmayı planlamıştı. Muhalif lider Tina Hidaşveli bunu muhalefetin zaferi olarak değerlendirdi. Ama 10 partili muhalefetin zafere koşacak karizmatik lideri yok. (Dış Haberler)