Gürcistan'da yeni piyes: Rus darbesi

Gürcistan'da yeni piyes: Rus darbesi
Gürcistan'da yeni piyes: Rus darbesi

Saakaşvili korumalarıyla Muhrovani üssüne giderken Gürcü ve Rus orduların karşılıklı savaş durumuna geçtiği belirtildi. fotoğraf: epa

TİFLİS - Ağustosta Rusya ile savaş çıkarıp ülkesinin büyük zarar görmesine yol açmasının ardından muhalefet isyanıyla karşılalaşan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, bugünkü NATO tatbikatının arifesinde Rusya’nın darbe girişiminde bulunduğunu öne sürdü. Dün Rus yardımıyla darbe planlayan bir grubun yakalandığı haberinin ardından, başkent Tiflis’e 30 km mesafedeki Muhrovani üssünde isyan çıktığı duyuruldu. Ancak Saakaşvili’ye suikast hedeflediği ve geniş çaplı olduğu öne sürülen isyan kısa sürede dindi. Moskova, suçlamaları ‘Gürcü liderliğinin hastalıklı kuruntusu’ diye reddetti.
Saakaşvili dün yine dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Önce İçişleri Bakanlığı, darbe planının konuşulduğu bir video kaydı ele geçirdiklerini, komplonun başındaki eski özel kuvvetler komutanı ile eski ulusal muhafız komutanının tutuklandığını duyurdu. İddiaya göre NATO tatbikatını bozup hükümeti devirmek için planlanan darbeye 5 bin Rus askeri destek verecekti. Rusya’dan para alan eski askerler Saakaşvili’yi de öldürecekti.  Ardından Savunma Bakanı David Siharulidze, Muhrovani’deki tank taburunda isyan çıktığını, dışardan bazı sivillerin de karıştığını, NATO tatbikatını engellemek ve muhtemelen hükümeti devirmenin amaçlandığını söyledi.
Sahneye çıkan Saakaşvili, önce üsse gitti, sonra televizyondan ulusa seslenip asilerle bizzat müzakere ettiğini, teslim olmaları için süre tanıdığını, isyanın yalıtıldığını, diğer kışlalarda düzenin korunduğunu anlattı. Asilerin Rusya ile bağlantısı olduğunu öne süren Saakaşvili, “Plan Gürcü egemenliğine, Avrupa ve NATO ile entegrasyona karşı adım atmaktı. Kuzey komşumuz tahriklerden kaçınsın” dedi. İçişleri Bakanlığı, şiddet yaşanmadan isyanın bittiğini açıkladı.  Ancak bölgedeki Rus ve Gürcü orduların savaşa hazırlık durumuna geçirildiği belirtiliyor. Gürcü Qruziya internet ajansı, Rusya’nın bölgedeki 58’inci orduda ‘bir numaralı savaş hazırlığı durumu’na geçtiğini, Gürcistan ordusunda da savaş alarmı verildiğini duyurdu. 

Muhalefet: Şov yapma

Karmaşa, muhalefetin Saakaşvili’ye karşı gösterilerin ikinci aşamasını üç ana- yolu kapatarak başlatacağı güne denk geldi. Eylemi erteleyen Gürcü muhalefeti, Saakaşvili’yi kendilerini bastırmak için ‘şov’ yapmak ve sıkıyönetime zemin hazırlamakla suçladı. 

Moskova: Deli saçmalığı

Rusya’da Dışişleri Tiflis’i ‘kendi iç sorunlarını Rusya’nın üzerine yıkmaya çalışmakla’ suçlarken, NATO’daki Temsilci Dimitri Ragozin “Suçlamalar Gürcü liderliğinin hastalıklı hayal gücünün ürünü. Gürcü liderlerin deli saçmalıklarına aşinayız. Şimdi meydana gelen Gürcü devleti ve ordusunun toptan dağılması. İsyan krize tepkinin yansıması. Şaakaşvili aptallığının sonuçlarını, Moskova’yı suçlayarak izaha çalışıyor” dedi. Rogozin, Oset sınırındaki Rus askerlerinin burnunun dibinde 3 Haziran’a dek tatbikat yapacak NATO’ya “Tatbikatı askerlerin liderlerine isyan ettiği tımarhaneden daha iyi bir yerde yapmalısın” diye akıl verdi. Ermenistan da ‘güncel durum nedeniyle’ NATO tatbikatından çekildiğini açıkladı. Saakaşvili’nin müttefiki ABD’den de “Sona ermek üzere olan münferit bir olay gibi görünüyor. Bu durum Gürcistan ile uzun vadeli ilişkilerimizi değiştirmez” açıklaması geldi. 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov NATO ile ortaklık toplantısına katılmama resti çekerken, Rus İnterfax ajansı Kremlin’in iki NATO yetkilisini sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu. (Dış Haberler)