Gürcüler Osetleri Boney M.'le fetih peşinde

Abhazya ile birlikte Güney Osetya'yı 2008'e dek yeniden topraklarına katma sözü veren Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Osetlere karşı yeni bir silahı ileri sürdü: Disko.

TİFLİS - Abhazya ile birlikte Güney Osetya'yı 2008'e dek yeniden topraklarına katma sözü veren Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Osetlere karşı yeni bir silahı ileri sürdü: Disko. Aralık 2006'da Osetlerin kontrolünde olmayan Kurta köyünde Dmitri Sanakoyev başkanlığında alternatif yönetim kuran ve tampon bölgeye silahlı güç sevk ederek gerilimi tırmandıran Saakaşvili, şimdi de Oset başkenti Tshinval'e 500 metre ötedeki Gürcü köyü Tamaraşeni'de bir disko inşa ettirdi. Diskotek cumartesi 1970'lerin ünlü disko efsanesi Boney M grubunu bir konserle ağırlayacak.
2001'de Osetya Devlet Başkanı Eduart Kokoyti tarafından başbakanlıktan indirilince Tiflis'in safına geçen Sanakoyev, 'Daddy Cool' ve 'Rasputin' parçalarıyla ün salmış Boney M ile barış istedikleri mesajı vereceklerini söyledi. 60 binlik Güney Osetya nüfusunun üçte birini barındıran ama Tshinval'in kontrolünde olmayan Gürcü köylerine bu yıl sinema, spor merkezi, yüzme havuzu, süpermarket ve kuaför salonu da açıldı.