Güvenlik bezdirdi, Cecilia büyüledi

U2'nun hayırsever solisti Bono, Live8 organizatörü İrlandalı şarkıcı Bob Geldof ve Senegalli perküsyon ustası Youssou N'Dour'la G8 liderlerine Afrika'ya 2010'a dek 50 milyar dolar yardım sözünü tutma baskısı yaptı.

Bono yine Afrika'nın sesi: U2'nun hayırsever solisti Bono, Live8 organizatörü İrlandalı şarkıcı Bob Geldof ve Senegalli perküsyon ustası Youssou N'Dour'la G8 liderlerine Afrika'ya 2010'a dek 50 milyar dolar yardım sözünü tutma baskısı yaptı. Üçlüyle görüşen ABD Başkanı George W. Bush, "İyi arkadaşlarla takılıyorum, değil mi" diyerek herkesi güldürürken, Bono, "Başkan'a nutuk çekecek değilim. Ama yine de eğitim ve AIDS konusunda üzerime düşeni yaptım. Bunların 2008'deki başkanlık seçimi için önemini de ele aldık" dedi.
Cecilia göz aldı: Uluslararası arenada ilk kez boy gösteren Fransa'nın yeni first lady'si Cecilia Sarkozy, zarafeti ve şıklığıyla herkesi büyüledi. Eski manken, Heilingendam'a beyaz takımıyla 'kuğu' misali inerken, akşam yemeğinde gümüş payetlerle süslü siyah elbisesiyle ilgi odağıydı. Kendisini 'first lady' olarak düşünemediğini söylemiş olan Cecilia, diğer eşlerin arasında rahat tavırlarıyla dikkat çekti. Eşler grubunun tek erkeği olan Almanya 'first man'i Joachim Sauer'in düzenlediği etkinliklere katılan Cecilia, ilk evliliğinden olan kızının 20. yaşgünü için dün Heilingendam'dan ayrıldı.
Amerikalılar, Almanlara güvenmedi: Zirvede ABD güvenliği, Alman polisini 'patlayıcı maddeyle' sınadı. Alman polisi, zirve bölgesindeki bir kontrol noktasında, bir araç içindeki bavulda gizli C4 tipi patlayıcı buldu. Sonra araçtaki kişilerin ABD'li güvenlikçiler olduğu anlaşıldı. Alman polisi olayı doğrulamadı.
Sualtından alarm: Bild gazetesi Heiligendamm'ın kuzeyindeki denize çekilen 4.5 km'lik sualtı tel örgüsünün iki yerden kesildiğini saptayan güvenlik birimlerinin terör endişesi yaşadığını yazdı. Polis ise bazı kişilerin zirve bölgesine sızdığı iddiasını reddetti.