Guzman'dan Marx'ın izniyle desti izdivaç

Peru'yu 1980'lerde vurmuş Maocu gerilla hareketi Aydınlık Yol'un kurucusu Abimael Guzman, kendisi gibi ömür boyu hapse çarptırılmış eski sağ kolu Elena Iparraguirre'ye hapiste evlenme teklif etti.

LİMA - Peru'yu 1980'lerde vurmuş Maocu gerilla hareketi Aydınlık Yol'un kurucusu Abimael Guzman, kendisi gibi ömür boyu hapse çarptırılmış eski sağ kolu Elena Iparraguirre'ye hapiste evlenme teklif etti. Bir derginin Iparraguirre'yle yaptığı mülakatla ortaya çıkan teklif, devletin on binlerce ölümden sorumlu tuttuğu Guzman'ı bir 'cani' olarak gören Peru halkının bir anda en çok konuştuğu konu haline geldi.
Geçen yılın sonundaki yeniden yargılanmaları sürecinde harekete geçen Guzman, izdivaç teklifiyle birlikte nişan yüzüğünü Iparraguirre'nin yaşlı annesine iletmiş, o da kızına aktarmış. Eski felsefe öğretmeni olan 73 yaşındaki gerilla lideri, teklifini Karl Marx'ın şu sözüyle ifade etmiş: "Kadınla erkek arasındaki ilişki doğal, sağduyulu ve gereklidir." 1980'lerde örgüte katılmak için eşini ve çocuklarını terk eden kadın komutan, dergiye evlilik tarihini henüz belirlemediklerini söyledi.
Çift, 15 yıl önce yakalanıp yüksek güvenlik hapishanelerine konulmuştu. Iparraguirre, 'Presidente Gonzalo' lakaplı sevgilisi Guzman'dan o zamandan beri ayrı. Birbirlerini görebildikleri yıl sonundaki mahkemede ömür boyu hapis cezaları onandı. Evlenmeleri önünde yasal engel olmayan âşıklar, nikâh sayesinde yılda altı kez bir araya gelip 'evlilik hakları'nı kullanabilecek.