Hadise'de katliam emrini komutanlar vermiş

ABD güçlerinin Irak'ın Hadise köyünde çoluk çocuk 24 sivili soğukkanlı biçimde öldürmesiyle ilgili yargılanan erbaş Humberto Mendoza, 'vur' emrini komutanı çavuş Frank Wuterich'den aldığını itiraf etti.

CAMP PENDLETON - ABD güçlerinin Irak'ın Hadise köyünde çoluk çocuk 24 sivili soğukkanlı biçimde öldürmesiyle ilgili yargılanan erbaş Humberto Mendoza, 'vur' emrini komutanı çavuş Frank Wuterich'den aldığını itiraf etti. Askeri mahkemede ifade veren Mendoza, Amerikan güçlerine yola yerleştirilen bir bomba ile hedef alınmasıın ardından Hadise'de 19 Kasım 2005'te girişilen intikam operasyonunu şöyle anlattı:
"Bir evin kapısını çaldık, deniz piyadeleri bekliyordu. Wuterich 'Kapıyı açtıklarında ateş açın' dedi. Ateş edip antrede duran bir erkek çocuğunu öldürdüm. Bir başka evde yatak odasının kapısını açtığımda kadın ve çocuklar gördüm. Korkuyla bakıyorlardı. Dışarı çıkıp erbaşı Stephen Tatum'a 'Sadece kadın ve çocuklar var' dedim. O da 'Güzel, öldür onları' dedi." Savcı Sean Sullivan "Peki ona ne dedin" diye sorunca şu yanıtı aldı: "Ona 'Onlar sadece kadın ve çocuk' dedim. Hiçbir şey söylemedi. Evin ön cephesine döndüm, arkamdan kapı açıldı ve bir gürültü koptu. Öğleden sonra geri dönünce bir oda dolusu cesetle karşılaştım"
Savcı geçen hafta Mendoza'nın sunduğu delilin zayıf olduğunu savunup Tatum'la ilgili suçlamanın düşürülmesini istemişti. Hadise katliamında dört asker aleyhine adam öldürmek, dört komutan aleyhine de gerekli soruşturmayı yapmamaktan dava açılmıştı. Sanıklardan ikisiyle ilgili suçlamalar geri çekilmişti. Tatum'la ilgili suçlamaların da düşmesi bekleniyor. (Dış Haberler)