Hagel alerjisi

Hagel alerjisi
Hagel alerjisi
Hagel'in Savunma Bakanlığı'na önerilmesi İran'ı memnun ederken İsrail'i kızdırdı. Knesset'ten "Küresel güç dengesi etkilenir" uyarısı bile geldi.

WASHINGTON / REUTERS - AP

ABD Başkanı Barack Obama’nın Savunma Bakanlığı’na eski Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel’i aday götermesi İran’da olumlu karşılanırken İsrail ve bazı Yahudi lobi örgütlerinin keyfi kaçtı. ABD’de bazı Cumhuriyetçi senatörler Hagel’e ‘İsrail karşıtı’ diye karşı çıkarken İsrail Meclis (Knesset) Başkanı Reuven Rivlin, korkmasalar da endişelendiklerini belirterek “İsrail endişe duymalı ama korkması için hiçbir neden yok. Biz yalnızca İsrail için endişelenmiyoruz. Konunun Hagel’in İsrail konusundaki kişisel görüşleriyle uzaktan yakından alakası bile yok. Ancak Hagel’in atanması sadece İsrail’i değil küresel stratejik güçler dengesini etkiler” dedi. Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu destekleyen Israel Hayom gazetesi bir hükümet yetkilisinin “Çok kötü bir haber . Açıkçası onunla kolay olmayacak” dediğini aktardı. Yedioth gazetesi Hagel’in Netanyahu için kâbus olacağı yorumunu yaptı. 

‘Politikayı başkan belirler’
Endişeleri yersiz bulan eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens ise Ronald Reagan döneminde başkanın aksine İsrail’e mesafeli olan Savunma Bakanı Caspar Weinberger’ı hatırlatıp “ABD’de dış politikayı başkan yapar bakanlar değil” dedi. Savunma Bakanı Ehud Barak’ın eski danışmanı Alon Pinkas ise Hagel’in İsrail karşıtı olmadığını vurguladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon da “Birkaç kez karşılaştım, İsrail’i gerçek ve doğal müttefik olarak görüyor” diye konuştu. Buna karşın İran Dışişleri Sözcüsü Ramin Mehmanparast Hagel’le birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesi, başka ülkelerin haklarının teslimine ilişkin Amerikan politikalarında değişikliğin yaşanmasını umduklarını söyledi.

Kendini savundu Obama’nın önceki gün “Ordumuzun hak ettiği bir lider, bir vatansever. (Vietnam’da) Chuck şarapnel ile yaralandığında kardeşi tarafından kurtarıldı. Kardeşi mayına çarpıp yaralandığında Chuck onu kurtarmak için hayatını tehlikeye attı. Bizim adımıza mücadele ettiği savaşın yara izlerini taşıyor” diye takdim ettiği Hagel, İsrail’e Hamas’la, ABD’ye Tahran’la diyalog önerirken Hizbullah’ın terör listesine alınması için senatörlerin AB ’ye yazdığı mektuba imza atmamıştı. İran’a saldırıya karşı çıkıp yaptırımların işe yaramadığını savunan Hagel, ayrıca Yahudi lobisinden rahatsızlığını dile getirmişti. Eleştiriler karşısında Hagel önceki gün Lincoln Journal Star gazetesine demecinde İsrail’e tam destek verip İran’ı terörist devlet olarak nitelediğini hatırlatarak “ Ortadoğu ’da barış İsrail’in de çıkarına” dedi. 


Yahudi lobi kuruluşları Hagel nedeniyle bölündü

ABD Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen Chuck Hagel ABD’deki Yahudi lobilerini de böldü. Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) sessiz kalırken Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu “Hagel’in adaylığı İsrail yanlısı Amerikalıların suratına tokattır” diye çıkıştı. Amerika Siyonist Örgütü Başkanı Morton Klein, Hagel’i ‘İsrail’e en düşmanca eleştirilerde bulunan kişilerden biri’ diye niteledi. İsrail İçin Acil Komite, Hagel’e karşı kampanya yürütmek için ‘chuckhagel.com’u açtı. Sağ eğilimli yorumcu Bill Kristol’ın başkanlığını yaptığı kuruluş, televizyonda ve video paylaşım sitesi YouTube’ta da Hagel karşıtı klipler yayımladı.
İnkâr ve İftira ile Mücadele Birliği (ADL) Direktörü Abraham H. Foxman “Hagel ilk tercihim olmazdı ama Başkan’ın tercihine saygı duyuyorum” dedi. Ulusal Yahudi Demokratik Konseyi de “Obama eşi görülmemiş biçimde İsrail yanlısı” deyip Amerikan politikasını bakan değil başkanın belirlediğini hatırlattı. Liberal ‘J Street’, Hagel’e “ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarını 20 yıldır sorgulayan önemli bir ses. Senato’da İsrail’in güvenilir dostu ve müttefiki” diyerek destek çıktı. Arap Amerikan Enstitüsü de Hagel’in adaylığını memnuniyetle karşıladı. 

ABD’de silahseverler Silahlara Minnettarlık Günü istiyor

Newtown’daki Sandy Cook okuluna 14 Aralık’taki saldırıda 26 kişinin ölmesinin ardından bireysel silahlanma tartışmaları ABD’nin gündemine yerleşirken, silahseverler iflah olmuyor. Silahlanma hakkını savunan örgütler ve muhafazakâr gruplar, 19 Ocak’ın ‘Silah Minnettarlığı Günü’ ilan edilmesi için harekete geçti. Halka ‘silah yanlılarının birliğini sergileme’ çağrısı yapılan kampanya bildirisinde şu ifadeler var: “19 Ocak’ta silah mağazanıza ya da poligonunuza gidin. Başkan Barack Obama ve Kongre’ye açık bir mesaj göndermek için anayasanızı, bayraklarınızı ve ‘Elini Silahımdan Çek’ pankartınızı yanınıza alın.” En büyük silah lobilerinden Ulusal Tüfek Derneği organizatörler arasında değilken, ‘Silah Günü’ için Obama’nın yemin töreninden 2 gün öncesinin seçilmesi dikkat çekti. Kampanyanın öncüsü Larry Ward, “Obama, halka emirlerini dayatmak için anayasayı ihlale fazlasıyla hevesli olduğunu gösterdi” dedi. Obama, ‘taarruz silahlarının ulusal düzeyde yeniden yasaklanmasına destek verdiğini’ açıklamıştı.