Hagel'ın İran'a ilk tehdidi

Hagel'ın İran'a ilk tehdidi
Hagel'ın İran'a ilk tehdidi

Obama nın yemin töreninin VIP biletlerinin fiyatı 1 milyon dolar olarak açıklandı.

İran'a ılımlı bakmakla suçlanan müstakbel Pentagon şefi Hagel, "Yaptırım yanlısıyım. Tüm şıklar masada. Müdahale dahil" dedi.

WASHINGTON / AP-REUTERS


Bu ay içinde ikinci dönemi için yemin etmeye hazırlanan ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni kabinesindeki isimler netleşmeye başlarken, Yahudi lobisinin tepki gösterdiği savunma bakanı adayı Chuck Hagel, İran konusunda İsrail’i rahatlatacak açıklamalar yaptı. Cumhuriyetçi Parti ’den senatör olduğu dönemde İran’a yönelik yaptırımlara karşı çıktığı için kendi partisi içindeki Yahudi lobisinden çok sert eleştiriler alan Hagel, nükleer programı nedeniyle Tahran’a güçlü uluslararası yaptırımlar uygulanmasını desteklediğini söyledi. Üst düzey Pentagon yetkilileri ile bu hafta yaptığı toplantıda bu konudaki görüşlerinin saptırıldığını belirten Hagel, İran’la ilgili olarak askeri müdahale dahil tüm seçeneklerin masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. İran konusunda ılımlı davranmakla ve İsrail’e karşı mesafeli olmakla eleştirilen Hagel’ın Senato’daki onay sürecinin zor geçebileceği belirtiliyor.

Başkan ’ın yeni kabinede tercihi Vietnam gazileri
Öte yandan Obama’nın ikinci dönem kabinesi, önceki gün yaşanan gelişmelerle belirginleşmeye başladı. Başkan’ın kurmayı hedeflediği yeni kabinede 3 Vietnam gazisinin bulunması dikkat çekiyor. Hagel’ın yanı sıra, 2009’dan beri görevi sürdüren Gazi İşleri Bakanı Eric Shinseki ile Obama’nın geçen ay Hillary Clinton’dan boşalacak dışişleri bakanlığı koltuğuna aday gösterdiği Demokrat Partili John Kerry, Vietnam’da savaşmış ve madalya kazanmıştı.
ABD’nin ilk Latin kökenli Çalışma Bakanı olan Hilda Solis ise istifa etti. Adalet Bakanı Eric Holder ve Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius’un ikinci dönemde de kabinedeki görevlerine devam edecekleri açıklandı. Hazine Bakanlığı’na da bütçe tartışmalarında Cumhuriyetçilere yönelik inatçı tavrıyla tanınan Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Jack Lew’un aday gösterilmesi bekleniyor. İçişleri Bakanı Ken Salazar ile kabinenin şu anki tek Cumhuriyetçi kökenli üyesi olan Ulaştırma Bakanı Ray LaHood’un planları ise şimdilik bilinmiyor.

İki İncil’le yemin
ABD’nin suikasta kurban giden ünlü siyah hakları savunucusu Martin Luther King’i anma günü olan 21 Ocak’ta yemin edecek Obama, günün anlamına uygun olarak eski 16. Başkan Abraham Lincoln’un İncil’inin yanı sıra King’in de İncil’ine el basacak. Törenin VIP biletleri fiyatı 1 milyon dolardan satışa çıkarıldı. Yemin töreninde milli marşı ise Obama ailesine yakın ünlü şarkıcı Beyonce seslendirecek. Obama için 20 Ocak’ta da Beyaz Saray’da ailesinin katılacağı özel bir yemin töreni düzenlenecek.