Hakikiliği tartışmalı hile belgesi çıktı

Hakikiliği tartışmalı hile belgesi çıktı
Hakikiliği tartışmalı hile belgesi çıktı

Musavi yas günü ilan ettiği dün siyahlara bürünmüş taraftarlarıyla İmam Humeyni Meydanı?nda sessiz protesto yaptı. FOTOĞRAF: AFP

İran'da reform cephesinin isyanı, Independent yazarı Fisk'in yer verdiği ve hileye işaret eden İçişleri belgesiyle ayyuka çıktı. Hamaney'e aslında seçimi Musavi'nin kazandığı, Ahmedinecad'ın ise ancak üçüncü olduğunu bildiren belge, Tahran'da her yerde yayılıyor. Ama hakiki mi sahte mi olduğu meçhul

TAHRAN - İran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde hileye başvurulduğu iddiaları, Independent muhabiri Robert Fisk’in, Tahran’da artık fotokopileri yayılan belgeyle ilgili haberiyle ayyuka çıktı. Fisk’in her köşebaşında dağıtıldığını belirttiği belgeye dayanılarak İçişleri Bakanlığı’nın dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in emriyle hile yaptığı, seçimi aslında baş reformcu aday Mir Hüseyin Musavi kazanırken, onun gölgesinde kalan diğer reformcu aday Mehdi Kerrubi’nin ikinci geldiği ve muhafazakâr sahibi Mahmud Ahmedinecad’ın büyük farkla üçüncü olabildiği iddia ediliyor. Ünlü İranlı yönetmenler Muhsin Mahbalbaf ile Marjane Satrapi’nin uluslararası topluma ilk kez geçen hafta Brüksel’deki gösterdiği belgeyi, Fisk gerçek mi yoksa sahte mi olduğu yolunda çarpıcı sorular eşliğinde sundu. 

‘Bilginiz olsun diye hakiki sonuç’
Fotokopinin aslının, 15 Haziran’da günü İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli’nin Hamaney’e yazdığı gizli mektup olduğu öne sürülüyor. ‘Dini liderin dikkatine’ hitabıyla başlayan mektup, ‘Hamaney’in cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kaygıları ve Ahmedinecad’ın seçilmesi talimatının dikkate alındığını, bu hassas dönemde her şeyin seçim sonuçlarının devrim ve İslami sistemle uyumlu olacağı şekilde ayarlandığını, muhalefetin olası eylemini önlemek için plan yapılması ve tüm parti liderleriyle adayların yoğun gözetimde tutulması gerektiğini’ belirtip, “Bilginiz olsun diye, size gerçek sonuçları bildiriyorum” diyor. Buna göre, Ahmedinecad 5 milyon 698 bin 417 oyda kalırken, Musavi 19 milyon 75 bin 623 oyla birinci geliyor ve Kerrubi 13 milyon 387 bin 104 oyla onu izliyor. İçişleri bakanlığının açıkladığı sonuçlarda ise Ahmedinecad 24.5, Musavi 13 milyon oy alırken, Kerrubi 40 milyon oyun yüzde birini toplayamamıştı. 

Fisk’in çarpıcı soruları...
İran gibi sofistike bir toplumda Batı’daki kadar becerikli sahtecilik yapılabildiğini, dolayısıyla belgenin hakiki olduğunu da sahte olduğuna inanmak için sebepler olduğunu yazan Fisk, sahtelik göstergeleri olarak şunları sıraladı: ‘Musavi bu kadar oy kazansa bile, sıkıcı Kerrubi’nin sadece 6 milyon oy geriden gelip ikinci çıkması mümkün mü? Ahmedinecad’ın yüzde 63’lük oy oranına inanmak zor olsa da, kırsal ve yoksul kesimlerden muazzam destek alan bu adamın 5.7 milyonda kalması mümkün mü? Bu kadar önemli bir mektup sadece ‘içişleri bakanının adına’ diye imzalanır mı?’ Fisk, belgedeki gibi oylar Musavi ile Kerrubi arasında bölünseydi ikilinin ikinci turda karşılaşmaları gerekeceğine de dikkat çekip reformcu cephenin bunu istemeyeceğini ekledi. Kerrubi de, hile ithamı yaparken, dört yıl önce 5 milyon çıkan oyunun bu kez 300 bine nasıl düştüğünü sorguluyor.
Tahran’da en az 15 kişinin öldürüldüğü izlenimini aktarıp, ‘Ülkenin kalanında kim bilir kaç kişi ölmüştür’ diye soran Fisk, mektubun rejimden ‘yabancı komplosu’ yaftası yiyeceğini, ama Musavi yanlılarında seçimin ellerinden alındığı şüphesini katlayacağını kaydetti. (Independent, afp)