Halefin Butto ailesinden çıkması zor

Benazir Butto'nun suikasta kurban gitmesiyle gözler lideri olduğu baba yadigârı Pakistan Halk Partisi'nde (PHP) bayrağı devralacak kişiye çevrildi.

İSLAMABAD - Benazir Butto'nun suikasta kurban gitmesiyle gözler lideri olduğu baba yadigârı Pakistan Halk Partisi'nde (PHP) bayrağı devralacak kişiye çevrildi. Ziya-ül Hak darbesinin ardından idam edilen Zülfikar Ali Butto'nun "İslam inancımız, demokrasi politikamız, sosyalizm ekonomimizdir" sloganıyla 1967'de kurduğu PHK şimdi liderini arıyor. Ama halefin 700 bin kişilik Butto aşiretinden çıkması zor. Zira yolsuzluk suçlamaları yüzünden sadece 'Bay yüzde 10' diye anılan Dubai'de çimento işiyle meşgul eşi Asıf Ali Zerdari'yi dikkate alan yok. Butto'nun Dubai'de yaşayan 19 yaşındaki oğlu Bilaval, 17 yaşındaki kızı Bahtavar ve 14 yaşındaki kızı Asife'nin yaşları liderlik için küçük. Halasını babasını öldürtüp eline kardeş kanı bulaştırmakla suçlayan ve 'Pakistan'ın en tehlikeli kadını' diyen yeğeni Fatima Butto'nun siyasete atılabileceği de söylentiden ibaret.
Hal böyleyken Butto sekiz yıl sürgündeyken partisi PHP'yi yöneten Emin Fehim öne çıkıyor. Sindh eyaletinin güçlü aşiretlerinden birine mensup Fehim'in 'Butto'nun şehitlik etkisinin' gazıyla seçimlerde partiyi zafere taşıyacağına inanılıyor. Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in 3 Kasım-15 Aralık'taki sıkıyönetim sırasında görevden aldığı Başyargıç İftihar Çaudri'den sonra en güçlü yargı mensubu Aitzaz İhsan da lider adayları arasında. Ancak İhsan'ın siyasi geleneklerin gerektirdiği bir coğrafi üssü olmaması şansını azaltıyor. (Dış Haberler)