Halilzad'la Erdoğan'ın Kerkük atışması

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Kerkük'te oldubittiye seyirci kalmayacağı çıkışı, Kuzey Iraklı Kürtler ve ABD'nin tepkisini çekti.

ERBİL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Kerkük'te oldubittiye seyirci kalmayacağı çıkışı, Kuzey Iraklı Kürtler ve ABD'nin tepkisini çekti. Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanı Kemal Kerküki, "Kerkük, Türkiye kenti değil. Türk yetkililerin açıklama yetkisi yok" derken, kentin kaderine halkın karar vereceğini belirtti. ABD Büyükelçisi Zalmay Halilzad da, "Başkalarının Irak'ın içişleri üzerine açıklamalarda bulunması kabul edilemez. Irak'ta kazanımlar, Kürtlerle sıkı ilişkilerimizden kaynaklanıyor" dedi.
'ABD Irak'ın içişlerine karışmıyor mu?'
Erdoğan ise Halilzad'ın bu sözlerine dün NTV'den yanıt verdi. Erdoğan "Amerika'nın binlerce kilometre öteden gelmesi Irak'ın içişlerine karışmak değil mi? Halilzad Irak vatandaşı mı? Kim adına konuşuyor? Komşum hakkında bir şey söyleyemeyecek miyim? İçişlerine karışan başkalarıdır" dedi. Erdoğan, Bush'un yeni Irak planı hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine "Biz artık PKK'ya karşı somut adım bekliyoruz" yanıtını verdi. (dha, Radikal)