Halit Meşal Britanya parlamentosunda

LONDRA/WASHINGTON - Britanya’da Blair’in ilk İşçi Partisi hükümetinde bakanken, Irak savaşıyla başlayan süreçte istifa eden, bugünse bağımsız olan Clair Short’un başını çektiği altı vekilin Hamas hamlesi Londra’ya karıştırdı. Vekillerin girişimiyleHamas’ın sürgün lideri Halid Meşal’in dün akşam Britanya’da parlamento komitesine video bağlantısıyla hitabı planlandı. Meşal’in soruları yanıtlayacağı toplantı, Batı’yı barış için Hamas’la temasa iknayı hedefliyor.
Londra, Filistin halkının seçtiği Hamas’la temasa sıcak baksa da ABD ve AB gibi hareketi ‘terörist’ sayıyor. Dışişleri dün, ‘Masum sivillere roket fırlattılar. Sıradan Filistinlilere zarar veriyorlar’ derken, muhalefetteki Muhafazakâr Parti girişimi eleştirdi. İsrail Dışişleri de ‘Terörist görülen birine böyle bir ayrıcalık utanç verici derecede ironik” dedi. Short “İstemeyen katılmaz” derken, İşçi Partili Lynne Jones, “Ortadoğu’da barış isteyen herkes Meşal’i dinlemeli” vurgusu yaptı.

Obama’dan davet

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama da İsrail liderlerini ayrı ayrı görüşmek üzere Washington’a davet etti. Temasların Obama’nın haziranda 2. Dünya Savaşı törenleri için çıkacağı Fransa gezisi öncesi yapılması bekleniyor. (Dış Haberler)