'Halkım istemiyor Bush'la görüşmem'

Üçüncü dünya ülkeleri liderleri, aldıkları dış desteklere vurgu yapıp, bunun en somut göstergesi olarak süper güç ABD'nin Başkanı ile görüşmeye büyük önem atfederken...

MADRİD - Üçüncü dünya ülkeleri liderleri, aldıkları dış desteklere vurgu yapıp, bunun en somut göstergesi olarak süper güç ABD'nin Başkanı ile görüşmeye büyük önem atfederken, İspanya'nın sosyalist Başbakanı Jose Luiz Zapatero farklı bir yol tutturuyor. Göreve geldiği 2004'te ilk iş olarak sağcı selefinin Irak'taki işgal gücüne yolladığı askerleri geri çeken Zapatero, ABD Başkanı George W. Bush'la görüşmeye yüz vermedi.
Zapatero, dün Madrid'de katıldığı konferansta bunun nedenini açıkça dile getirdi: "ABD Başkanı ile görüşmek çok zor olur çünkü Irak'tan askerlerimizin geri çekilmesi kararı ile Bush'un niyeti arasında çok büyük zıtlık var." Irak'taki askerleri geri çekme kararının aslında İspanyolların çoğunluğunun kararı olduğunu anımsatıp bunun demokrasinin özü olduğunu belirten Zapatero, kendisinin sadece bu kararı uyguladığının altını çizdi. Solcu lider, Bush ile asla görüşmemek pahasına da olsa vatandaşlarının arzusunu yerine getirmeyi tercih edeceğini vurguladı.
Zapatero'nun baharda kalıcı ateşkes ilanı sonrası cesur bir politikayla barış masasına oturulan Bask ayrılıkçı örgütü ETA'nın sertlik yanlısı kanadının tavrı yüzünden başı dertte. Ancak solcu lider, dün Madrid Havaalanı'ndaki bombalamaya rağmen Bask sorununun çözümü için ETA ile diyaloğun hâlâ mümkün olduğuna dikkat çekti. (aa, ap)