Halutz istifa etti, Olmert'e yeni bela

İsrail'de geçen yaz Hizbullah'ın alt edilemediği 34 günlük Lübnan savaşı, hükümete destek kaybettirip ordunun performansını tartışmaya açarken, çifte kriz çıktı.

TEL AVİV - İsrail'de geçen yaz Hizbullah'ın alt edilemediği 34 günlük Lübnan savaşı, hükümete destek kaybettirip ordunun performansını tartışmaya açarken, çifte kriz çıktı. Savaşta başarısızlık nedenlerini inceleyen komisyonun raporunda istifasının istendiği basına sızan Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, raporun şubattaki yayımını beklemeden önceki gece istifasını sundu. Başsavcılık ise Başbakan Ehud Olmert hakkında ülkenin ikinci en büyük bankası Leumi'nin 2005'teki özelleştirilme ihalesiyle ilgili cezai soruşturma açılması talimatı verdi. O dönemde Maliye Bakanı olan Olmert'in Bank Leumi'yi satın almak isteyen iki işadamı arkadaşına bankanın çıkarlarına aykırı olarak yardımcı olduğu iddia ediliyor.
Halutz, Olmert ile Savunma Bakanı Amir Peretz'e sunduğu istifa dilekçesinde, savaştaki her hatanın sorumluluğunu üstlendiğini belirtip şunları yazdı: 'Savaşın yankıları azalmışken, sorumluluğum uyarınca hareket etmeye karar verdim. Sorumluluk duygum beni şu ana dek görevde kalmaya ve bugün de istifaya yönlendirdi.' Olmert'in 'Halutz'u vazgeçirmeye çalıştığı ve istifayı büyük üzüntüyle kabul ettiği' belirtildi. Savaşta ağırlığı hava saldırılarına verip kara birliklerini geç sevk etmekle eleştirilen Halutz'un yerine geçici olarak Moşe Kaprinski vekâlet edecek. Yeni genelkurmay başkanı birkaç gün içinde açıklanacak.