Hamaney ikinci reste mecbur kaldı

Hamaney ikinci reste mecbur kaldı
Hamaney ikinci reste mecbur kaldı

Tahran?da hayat normale dönerken, resmi haber ajansı başörtüsü alışverişindeki kadınların fotoğraflarını servis etti. Nobel ödüllü ünlü avukat Şirin Ebadi ise Brüksel?de aydınların katıldığı gösteride konuştu. FOTOĞRAFlar: AP, REUTERS

Hamaney ile Rafsancani'nin iktidar kavgası kızıştı. Cuma hutbesinde 'kan dökülür' tehdidi savurmuş dini lider, ulema desteğiyle hile itirazları için süreyi beş gün uzatan muhalefete ikinci kez rest çekti: Seçimle ilgili baskılara boyun eğmeyeceğim. Musavi ile Kerrubi beyler anlasın ki, yasalar her zaman için geçerli!

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesinde sonucu protesto için başlayan gösteriler güvenlik güçlerinin kan dökmesi karşısında durma noktasına gelse de baskılar artıyor. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney gösteriler sürerse kan döküleceği tehdidini içeren geçen cumaki hutbesinin ardından bu kez de İran sisteminin seçimle ilgili baskılara boyun eğmeyeceği restini çekti. Hamaney, dün de vekillere hitabında muhaliflerle uzlaşılmayacağını belirtti:
“Seçim meselesiyle ilgili yasaların uygulanmasında ısrarcıyım ve ısrara devam edeceğim. Sistem de ulus da ne pahasına olursa olsun baskıya boyun eğmeyecek.” Dini lider, reformcu muhalefetin lideri Mir Hüseyin Musavi’nin hile iddialarını sıraladığı raporundaki sonuçları inceleyecek bağımsız komisyon talebini de “İslami cumhuriyette yürürlükteki yasaların bir adım ötesine geçmeyeceğiz. Çünkü aksi halde bütün meseleler düğüm olur. Musavi ile Mehdi Kerrubi (ikinci reformcu aday) beyler anlamalı ki, yasalar sadece iyi günler için değil tüm günler içindir” diye reddetti.  

Rafsancani didiniyor
Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile Hamaney’in iktidar savaşı ise kızışıyor. El Arabiya, aynı zamanda dini lideri atamak ve gerekirse görevden almakla görevli Uzmanlar Meclisi’nin başkanı olan Rafsancani’nin, 86 üye  arasında Hamaney’i görevden almak için yeterli sayıda destek topladığını, ama dini liderliği tümüyle kaldırıp yerine ayetullahlar komisyonu kurma önerisine destek alamadığını iddia etti.  Meclisin adalet komisyonu tarafından yakalanıp yargılanması gündeme getirilen Musavi’ye bağlı Yeşil Kelime gazetesinin 10 gündür basılmasının engellendiği gibi dün 25 çalışanı gözaltına alındı. İstihbarat polisi, bir adayın kampanya bürosunda ‘ulusal güvenliğe karşı komplo için kullanılan psikolojik savaş malzemesi’ bulduğunu öne sürdü. İstihbarat Bakanı Gulamhüseyin Muhsini Ecei, şiddeti kışkırtan Britanya pasaportlu kişiler yakaladıklarını söyleyip, bunlardan birinin gazeteci kılığında düşmanlar için bilgi topladığını iddia etti. İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli de, olayların gerisinde ABD, Britanya, İsrail’in olduğu, CIA’in göstericilere maddi kaynak sağladığını savundu.

Yüzde 10 sayıldı ama...
Seçim Komisyonu itirazlar üzerine AKK’nın rastgele belirlediği sandıklardan yüzde 10’unun yeniden sayımının sonucunun ilk sayımla aynı çıktığını duyurdu. Dün akşam meclis yakınındaki Baharistan Meydanı’nda 200 kadar muhalif ‘Diktatöre ölüm’ sloganlarıyla gösteri yapmaya kalkışsa da polis tarafından kıyasıya dövüldüğü, gözyaşartıcı gaz ve tayzikli suyla püskürtüldüğü haberi geldi. Göstericiler kendilerinden kat kat fazla sayıda olan polis ve Besiçler karşısında 2 kilometre kuzeydeki Sepah meydanına çekildi.

Rahnavard direnişte
Tutuklamaların çapı Musavi’ye yaklaşınca akademisyen eşi Zehra Rahnavard web sitesinden hükümeti sıkıyönetim hali yaratmakla suçlayıp gözaltındakilerin barakılmasını istedi. Rahnavard, “İranlıların hakkını korumak için yasal protestoları sürdürmek görevim.” Öncesinde Musavi, üç sayfalık rapor yayımladı. Seçimde hükümet imkânlarının Ahmedinecad lehine kullanıldığı, seçim komisyonu üyelerinin özellikle seçildiği, diğer adayların gözlemcilerinin engellendiği, usulsüzlüklerin parti merkezine iletilmemesi için SMS servislerinin kapatıldığını sıralayan rapor, “Seri numarası taşımayan oy pusulaları basıldı. 2.5 kat fazladan mühür vardı, bu da hileyi kolaylaştırdı” dedi. Raporda bağımsız bir araştırma komisyonu kurulması gerektiği de vurgulandı.
Musavi’yle seçimin iptali için başvurmuş reformcu aday Mehdi Kerrubi, “Sonuçları kabul etmiyorum, kurulacak hükümeti gayrımeşru görüyorum” derken, diğer muhafazakâr aday Muhsin Rızai rejimin hayrına şikâyetlerini geri çektiğini duyurdu. (Dış Haberler)