Hamaney muhafazakârlara fren çekti

Hamaney muhafazakârlara fren çekti
Hamaney muhafazakârlara fren çekti

Hekim?in naaşının omuzlarda taşındığı törende ?ABD ve İsrail?e ölüm? sloganları atıldı. FOTOĞRAFLAR: ap, afp

İran'da şaibeli seçim ardından ayaklanan reformcu liderleri 'ihanetten' yargılamak isteyen yargı erki ve Devrim Muhafızları'na dini lider fren çekti. Hamaney, reformcu liderlerin Batı ajanı olmadığını söyleyip, 'Kimse dedikoduyla yargılanamaz' dedi

TAHRAN - İran, 12 Haziran’daki şaibeli cumhurbaşkanlığı seçimiyle patlayan protestolara öncülük eden reformcuları ‘vatana ihanetle’ yargılarken, dini lider Ayetullah Ali Hamaney beklenmedik biçimde frene bastı. Yargı Erki ve Devrim Muhafızları gibi temel kurumlar, 140’ı aşkın reformcunun tutuklanmasıyla yetinmeyip reformcu adaylar Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi ile eski cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ile Haşimi Rafsancani’nin de yargılanmasını isterken, Hamaney, gösterilere liderlik edenlerin Batı ajanı olmadıklarını belirterek “İspatlanmadığı sürece son olayların liderlerini ABD ve Britanya gibi yabancı ülkelerin emrinde olmakla suçlamıyorum” dedi.
Dini lider televizyondan yayımlanan açıklamasında şöyle dedi: “Protestoların ardındakileri yargılarken dedikodu ve varsayımlarla hareket etmemeliyiz. Herkes, işlenen suçların hoş görülmeyeceğinden emin olmalı ama böyle önemli bir konuda yargı, kararlarını ikinci derece değil somut delillere dayandırarak vermeli. Böyle önemli konularda şüphe ve söylentilerle hareket edilemez.” Yine de protestoların planlandığını, Batılı düşmanlar İran’ı anlamadıklarından planların bozulduğunu anlatan Hamaney, güvenlik güçlerini de uyardı: “Polis ve besicinin isyanla başetmesini takdir ediyorum fakat bu, işlenen bazı suçların cezalandırılmayacağı anlamına gelmez.” 

‘İşkenceler ispatlandı’
Devrim mahkemesi reformcuları ‘planlayıcı’, ‘ajan’ ve ‘halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atanlar’ diye üç kategoride yargılıyor. Hatemi önceki gün eski yardımcılarının duruşmalarda ‘nedamet getirme’ yönündeki itirafların yalan olduğunu söylemişken, hapishanede tecavüz iddiaları çarpıcı bir biçimde gündeme geldi. İşkence iddialarını araştırmak için kurulan meclis komisyonunun adının açıklanmasını istemeyen bir üyesi bazı reformculara tecavüz edildiğinin kanıtlandığını söyledi. Meclis haberleri sitesinden yayımlanması dikkat çeken iddiaya göre bazı reformculara soda şişesi ve copla tecavüz edildiğinin ispatlandığı aktarıldı. İddiayı Kerrubi ortaya atmıştı.

Muntazeri’den uyarı
İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni’nin halefiyken ‘velayet-i fakih’i eleştirdiği için ekarte edilmiş Büyük Ayetullah Ali Muntazeri ise böyle giderse rejimin yıkılacağı uyarısı yaptı. Şiddet ve işkencenin sistemin doğasını gösterdiğini söyleyen Muntazeri “En büyük zulüm Allah adına halka despotça muameledir” dedi. Reformcuların yargılanmasını ‘İslam adaletiyle dalga geçmek’ diye niteleyen Muntazeri “Umarım yetkililer çok geç olmadan uyanır, İslam cumhuriyetinin ününe daha fazla zarar vermez, hem  kendileri hem rejimin yıkılmasına yol açmazlar” diye ekledi. Muntazeri dini lider Hamaney’in yetkilerinin de tırpanlanması çağrısı yaptı. (afp, bbc, Reuters)