Hamas Abbas hakkında dava açtı

RAMALLAH - Filistin’deki El Fetih hareketi ile Hamas davalık oluyor. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), dün El Fetih lideri ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın gelecek ay görev süresinin dolmasına rağmen görevinin bir seçim yapılıncaya kadar uzatılmasına hükmederken, Hamas Abbas’a ‘yalanlarından ötürü’ dava açtı.
Hamas liderlerinden Mahmud Zahar, davanın Abbas’ın özellikle, geçen ocakta Gazze’deki İsrail saldırısı sırasında Hamas liderlerinin Mısır’a kaçtığı sözleri yüzünden açıldığını kaydetti. Abbas’ın Ramamlah’ta önceki gün başlayan FKÖ Merkez Komite toplantısının açılışında da Hamas’ın kendisine gizlice, hem başkanlık görevi hem de Filistin meclisinin süresinin 3 veya 4 yıl uzatılmasını önerdiğini söylediğini belirten Zahar, bunun da ‘yalanların yeni örneğini oluşturduğu’ savundu. Abbas’ın başkanlık süresiyle meclisin süresinin uzatılmasını kabul etmediğini belirtilen Hamas açıklamasında da, Abbas’ın 5 yıldır görevde kalarak, bu görevi 4 yılla sınırlayan Filistin Temel Yasası’nı ihlal ettiği vurgulandı. Hamas davayı Gazze’deki mahkemede açsa da Batı Şeria’daki kamu savcılığının mevcut koşullarda Abbas’ı sorgulayabileceği kaydedildi. Hamas, İsrail ile yürüttüğü görüşmelerin başarısız olduğunu açıklama cesaretini göstermesini istediği Abbas’ı, İsrail ile güvenlik işbirliğine ve Batı Şeria’da Hamaslıları tutuklama kampanyalarına son vermeye çağırdı.

Abbas’a göre altı ayda barış olurmuş
Filistin lideri ise dün Haaretz’e demecinde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’la son telefon konuşmasında İsrail’in Doğu Kudüs dahil tüm yerleşim inşaatlarını dondurması halinde 6 ay içinde barış olabileceğini söylediğini aktardı. Abbas, “İsrail’in durdurma ilanına lüzum yok, sadece yerine getirsin” dedi. (aa, afp, Reuters)