Hamas FKÖ'de reform istiyor

İsrail'in Gazze operasyonundan eli güçlü çıkan Hamas, FKÖ'nün kendisini de kapsayacak şekilde genişletilip reforme edilmesini istedi. Fetih'i zayıflatacak talebi Abbas derhal reddetti. Konu 22 Şubat'taki uzlaşı zirvesini gölgeliyor

ŞAM - Filistin’de birlik hükümeti tartışmaları Kahire’de İsrail’le kalıcı ateşkes görüşmelerine paralel olarak sürerken Hamas, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın uluslararası toplumdaki meşruiyet tekelini kırabilecek bir arayış içinde. Hamas, Arap âlemi ve uluslararası toplumda meşruiyet aracı olarak kullanılan Filistin Kurtuluş Örgütü’nde (FKÖ) Filistinli grupları eşit temsil edecek şekilde reforma gidilmesi şartını koştu. El Fetih’in egemenliğini sona ermesi anlamına gelen öneriyi Abbas derhal reddetti. 

Diyalog için önşart
Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal’in geçen hafta Doha’da yaptığı FKÖ yerine yeni siyasal yapı kurulması çağrısının ardından örgütün Şam’daki liderlerinden Muhammed Nazzal FKÖ’de reforma gidilmedikçe ya da yerine başka bir şemsiye örgüt kurulmadıkça Abbas’la uzlaşılamayacağını kaydetti. Nazzal, “Abbas ve çevresi Hamas ve direnişin çökmesi ve İsrail tankları üzerinde Gazze’ye dönmeyi bekliyordu. Abbas bilinçsiz konuşuyor, belki Hamas’ın zaferiyle yaşadığı karışıklığın yansıması. Diyalog dilenmediğimiz konusunda onu temin ederiz” dedi. Kahire’deki Hamas yetkilisi Eyman Taha da örgütün tavrını şöyle açıkladı: “Reforma yanaşmazsa başka seçeneklere bakma hakkına sahibiz.” Abbas ise FKÖ’nün üstünlüğünü tanımanın diyalog için önşart olduğunu belirtti. FKÖ şartı 22 Şubat’ta Kahire’deki uzlaşı zirvesine şimdiden gölge düşürdü. 
2005 anlaşmasına rağmen Hamas ve İslami Cihad, FKÖ üyesi değil. FKÖ diğerlerinin aksine İsrail’in varlığını tanıyor. Filistinli siyasi yorumcu Ali Badvan, Hamas’ın FKÖ’ye girmesi halinde meşruiyetinin artacağını ve El Fetih’in zayıflayacağını öngörüyor. (Reuters, ap)