Hamas füzeleri can yakacak cinsten

KUDÜS - İsrail’in Gazze’ye operasyonları Hamas’ın roket kapasitesindeki ulaştığı yeri ortaya seriyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları dün Grad roketiyle sınırdan 40 km. ötede Berşeba kentinin batısındaki Hatzerim Hava Üssü’nü vurduğunu öne sürerken, Times menzilde kaydedilen gelişmeye dikkat çekti.
Gazeteye göre, Hamas menzili 40 km’yi bulan 122 mm’lik Grad roketlerini İsrail’in güneyindeki yerleşimlerine göndermeye başladı. İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, bu duruma “Bunlar bugüne kadar atılan en uzun menzilli roketler” diye parmak bastı. 50’nin üzerinde ülkede üretilen ve karaborsadan satın alınabilen Grad’ların Hamas’ın roket envanterine girmesi, İsrail’i füze uyarı sistemini genişletmeye zorluyor. 860 bin kadar İsraillinin yaşadığı Aşhod, Aşkelon ve Berşaba dahil çok sayıda İsrail kenti menzile girmiş oluyor. Gazze’den 80 km ötedeki Tel Aviv, Kudüs ve nükleer tesislerin bulunduğu Dimona şimdilik menzil dışında. 

‘Fecr-3 elde ettiler’ iddiası
Hamas daha önce el yapımı 10-12 km menzilli Kassam füzeleriyle korku salıyordu. Kassamlar 10 kg savaş başlığı taşırken Grad’ların kapasitesi iki katı. Grad’ların Mısır-Refah sınırındaki yeraltı tunellerinden sokulduğuna inanılıyor. Hamas’ın menzili 45-50 km.’yi bulan İran yapımı onlarca Fecr-3 füzesi elde ettiğini de öne sürüldü. (Times)