Hamas: İki yönetim olmayacak. Abbas: Yeni başbakan atadım

Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devlet mücadelesi veren Filistin halkı, hükümet etmeye seçilmiş Hamas ile ABD-İsrail desteğiyle onu devirmeye çalışan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas arasındaki...

GAZZE - Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devlet mücadelesi veren Filistin halkı, hükümet etmeye seçilmiş Hamas ile ABD-İsrail desteğiyle onu devirmeye çalışan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas arasındaki iktidar kavgasının sonucu, kucağında iki 'de facto' yönetim buldu: 1.5 milyonluk Gazze'de Hamasistan, 2 milyonluk Batı Şeria'da Fetihistan.
Hamas'ın Gazze'yi zapt etmesi sonrası olağanüstü hal ilan edip üç aylık milli birlik hükümetini fesheden Fetihli Abbas, dün ABD eğitimli, bağımsız maliye bakanı Selam Feyyad'ı olağanüstü hal hükümetini kurmakla görevlendirdi. Dünya Bankası ve IMF'de çalışmış, Batı'nın yolsuzlukla mücadele çabasını övdüğü Feyyad, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un "Ne yapıyorsa doğrudur" Haaretz'in "Herkesin en sevdiği Filistinli, mutlak Filistin ikonu" iltifatlarına da mazhar olmuştu. Ama Hamas, "Meşruiyete darbe, tüm yasalara tecavüz" diyerek atamayı reddetti.
'İslam devleti kurulmayacak'
Hamas'ın sözcüsü ve yayın organları önceki gün Gazze'nin zaptıyla 'İslam devletine ilk adım' naraları atsa da, Hamaslı Başbakan İsmail Haniye Gazze'de ayrı devlete karşı çıkıp "Birlik hükümeti sürecek. Gazze Filistin'in parçasıdır. Ayrı yönetim ve ayrı otoriteye karşıyız" dedi. Hamas'ın Şam'da sürgünde olan lideri Halid Meşal ise "Gazze'yi ele geçirmek gibi bir niyetimiz yoktu. Buna mecbur bırakıldık" diye konuştu. Abbas'ı 'Filistin lideri olarak tanıdıklarını ve halkın çıkarları için onunla çalışmak istediklerini' de belirtti. Meşal'in yardımcısı Musa Ebu Marzuk ise, Gazze'de İslami yönetim olmayacağını söyledi.
Hamas yeni birlik hükümetine zemin hazırlamak için Abbas'ın elit güçlerinin komutanı Musbah Bhaisi ve Ulusal Güvenlik Gücü şefi Cemal Kayed'in de dahil olduğu elindeki tüm Fetihlileri bıraktı.
Gazze'de Fetih binaları yağmalanıyor
Buna rağmen Batı Şeria'daki Abbas yeni başbakan atarken, Gazze'deki Fetihli güvenlikçilerin yüzlercesi Mısır'a kaçtı. Mısır Gazze'deki diplomatlarını çekerken, İsrail Gazze'ye kapıları kapattı. Gazze'de yüzlerce kişi Fetihlilerin terk ettiği ev ve ofislere üşüştü. Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan'ın villası yağmalandı. Hamaslılar, Abbas'ın 'sarayı' Munteda'da cirit atıp makam odasında Kaleşnikoflarla fotoğraf çektirdi. Bir militan ahizeyi kaldırarak ABD Dışişleri Bakanı'nı arıyormuş gibi şunları söyledi: "Merhaba Condoleezza Rice. Artık Ebu Mazen (Abbas) yok. Benimle muhatap olmak zorundasın." Abbas'ın yatak odasına geçip elini yüzünü yıkayan militan, başkan için ayrılmış meşrubatlardan yudumladı.
Gül'den Abbas'a telefon
BM, AB, ABD ile Rusya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü Abbas'a tam destek açıklarken, Rus Dışişleri "Kazananı olmayacak kardeş kavgasını durdurun" çağrısı yaptı. Artık 'önce Batı Şeria' stratejisi güdeceği söylenen Beyaz Saray, "Gazze'deki yüz binlerce kişiyi terör örgütünün insafına terk etmek istemiyoruz" dedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert Abbas'a destek sözü verdi. Abbas'ı arayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de karışıklığın Filistin'in geleceğine zarar verdiğine dikkat çekip, kardeş kavgasının bitirilmesini istedi. Gül'ün Haniye'yi de aradığı, ama Hamaslı liderin başka bir yerde olmasından dolayı konuşmanın yapılamadığı belirtildi. Gazze'deki 80 Türk vatandaşı için iki alternatifli plan hazırlandı. Bu kişiler ya İsrail'in izniyle Erez üzerinden Tel Aviv Havaalanı'na ulaştırılacak ya da karayoluyla Ürdün'e oradan da havayoluyla Türkiye'ye yollanacak. (Dış Haberler)