Hamas iyi yüzücülerle donanma kuruyor

BM, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'ne yönelik ablukanın sürmesi halinde çok ciddi insani felaket yaşanacağı uyarısında bulunurken, İslamcı örgütten ilginç bir haber geldi.

GAZZE - BM, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'ne yönelik ablukanın sürmesi halinde çok ciddi insani felaket yaşanacağı uyarısında bulunurken, İslamcı örgütten ilginç bir haber geldi. Hamas, herhangi bir gemisi, denizcisi yahut ekipmanı olmasa da İsrail'in kontrol ettiği sularda bir donanma kuracağını duyurdu.
Yeni donanma ilk etapta iyi yüzme bilen Filistinli gençlerin sahillere yerleştirilmesiyle kurulacak. Birkaç hafta içinde suyla buluşacak ya da en azından sahile inecek donanmanın şimdilik bir botu var. Donanma kadın ticareti ve uyuşturucuyla mücadele edecek. Botun görevi ise ayışığında İsrail'e bilgi taşıyan Gazzeli casus balıkçıları avlamak. Nihai hedef Gazze sahillerini İsrail'den korumak. Hamaslı kıyı güvenliği komutanı Cemil Dağaşan donanmaya katılmak için şartları açıkladı: "İyi bir asker ve zinde olmak ve yüzme bilmek yeterli."
Bot bile yok, İsrail ciddiye aldı
Ancak donanmanın böylesini bile İsrail yönetimi ziyadesiyle ciddiye alıyor. İsrailli askeri bir kaynak "Yeni durum bize denizde de harekete geçme görevi biçiyor. Geçmişte olmayan tehditler ortaya çıkıyor. Bunu görüyor ve buna hazırız" dedi. Hamas'ın bomba yüklü balıkçı tekneleriyle İsrail gemilerine saldıracağını öngören kaynak, "Bu tehditleri ciddiye alıyoruz" ifadelerini kullandı. Ayrıca İsrail istihbaratına İsrail donanmasına yönelik olası saldırılara karşı uyanık olmaları talimatı verildiği belirtildi. (The Times, Yediot Aharanot)