Hamas: Obama'ya mektup yolladık

GAZZE - Hamas’ın önce ‘göndermedik’ dediği ABD Başkanı Barack Obama’ya yazılmış mektup ABD Dışişleri tarafından teyit edilirken, mektubu kaleme alan zat da ortaya çıktı. ABD Dışişleri sözcüsü Frederick Jones, Gazze’de BM Filistin’e Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA) tarafından Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John Kerry’ye iletilen mektubun Kudüs’teki Amerikan konsolosluğuna teslim edildiğini açıklarken mektubu Hamaslı Başbakan İsmail Haniye’nin danışmanı Ahmet Yusuf sahiplendi. 

Mektupta ‘Adil ve açık fikirli ol’ mesajı
Yusuf, mektubu Hamas yönetiminin onayıyla yazdığını ve Hamas’ın vizyonunu anlatıp Obama’yı ‘Filistinlilere adil davranmaya’ ve ‘Hamas’a karşı açık fikirli olmaya çağırdığını’ söyledi. Daha fazla ayrıntı vermeyen Yusuf, Gazze’de kendileriyle görüşmediği için mektubu Kerry’ye BM yetkilileriyle ilettiğini ekledi. UNRWA da mektubun ofislerinin girişine bırakıldığını ve Amerikalı senatöre verildiğini belirtti. Önceki gün Hamas sözcüsü Fevzi Berhum Hamas’ın mektup göndermediğini söylemişti.

Kerry, Esad’la görüştü
Bölge turunun sürdüren Kerry ise Kudüs’ün Kutsal Topraklar’dan Şam’a geçerek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüştü. Barack Obama yönetiminin eski yönetimin düşman bellediği ülkelerle ilişkileri gözden geçirme politikasının bir göstergesi sayılan ziyarette Suriye-İran ilişkileri ve Şam’ın Hizbullah’a desteği gibi konuların ele alındığı belirtildi. Kerry, çarşamba günü Beyrut’tayken “Suriye’nin Lübnan’ın siyasi bağımsızlığına saygı göstermesini, Hizbullah’ın silahsızlanmasına ve Filistinlilerle sorunların çözümüne yardım etmesini istiyoruz” demişti.  (Dış Haberler)