Hamas zaferi İslamiyet'e yordu

Filistin'deki Hamas hareketi, AKP'nin zaferine sevinirken, zaferi bölge insanlarının İslamiyet'e döndüklerinin göstergesi olarak takdim etti.

GAZZE - Filistin'deki Hamas hareketi, AKP'nin zaferine sevinirken, zaferi bölge insanlarının İslamiyet'e döndüklerinin göstergesi olarak takdim etti.
AKP hükümeti sürgündeki Hamas lideri Halid Meşal'i ağırladığı için ABD, AB ve İsrail'in eleştirisine hedef olmuşken, Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri dün, AKP'yi zaferinden ötürü kutladı: "Bu zafer, bölgedeki insanların değişim süreci içinde olduğunu ve giderek İslami ideallere geri döndükleri gerçeğini yansıtıyor." Sözcü, zaferin 'İslami ülke' diye nitelediği Türkiye'deki halkın, İslami yol dışında gelecek görmediğinin kanıtı olduğunu savundu.
Peres: İyi ilişki sürecek
İsrail'de ise Cumhurbaşkanı Şimon Peres "Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail ile yeniliklere açık ve gelişmiş bir ülke olan Türkiye arasındaki mükemmel ilişkilere yansıyan politikasını sürdürme sözü verdi" açıklaması yaptı.
Suudi kralı da kutladı
Öte yandan AKP iktidarının yakın ilişkide olduğu Suudi yönetiminden de tebrik gecikmedi. Suudi Kralı Abdullah, Erdoğan'ı arayarak seçim başarısından dolayı kutladı. (afp, aa)