'Hamas'ı dışlamayın, yola getirelim'

'Hamas'ı dışlamayın, yola getirelim'
'Hamas'ı dışlamayın, yola getirelim'

Önceki akşam Gül?le görüşen Mitchell, dün Erdoğan ile Babacan?a, ?İsrail ile gerilimi tırmandırmayın. Bölgede kavga değil barış zamanı? tavsiyesinde bulundu.

Erdoğan, Obama'nın Ortadoğu temsilcisi Mitchell'a '1 milyon oy almış Hamas'ı dışlayamazsınız. Biz sempatizanları değiliz ama onları olumlu etkiliyoruz' dedi. Erdoğan'ın Suriye-İsrail aracılığının sürmesini isteyen Mitchell da 'Türkiye'nin Ortadoğu'da eşsiz liderlik rolünü' vurguladı
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi
TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell’ın bir ay içinde ikinci kez çıktığı bölge turunda Ankara temaslarına Türkiye’nin Hamas ile ilişkisi damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Mitchell’a, “1 milyon oyla demokratik biçimde iktidara gelmiş Hamas’ı dışlayamazsınız” mesajı ile “Sempatizanı ve sözcüsü değiliz, Hamas’ı olumlu yönde etkiliyoruz” güvencesi verdi. Türkiye’nin müzakerelerde kilit rol oynayacağını belirten Mitchell, Erdoğan’ı ocak sonunda Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile kapışması üzerine çıkmaza giren ‘İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerine arabuluculuk etmeyi sürdürmeye’ çağırdı. 

Clinton geliyor
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da 7 Mart’ta Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladığı öğrenildi. 2 Mart’ta Mısır’da yapılacak Gazze’ye bağış konferansına Clinton ile birlikte katılacak Mitchell, önceki gün Gül, dün de Erdoğan ve Babacan ile görüştü. Üçlü Obama yönetimine şu mesajları gönderdi: 1) 1 milyon oyla seçilmiş Hamas ile diyalogdan kaçınmayın. 2) Hamas’ın yöntemlerini tasvip etmiyoruz. 3) Bölge barışı için Suriye ile de diyalog kurun. 4)ABD’nin katkısı olmazsa bölgede barış olmaz. 5) Obama, barış için umut oldu, pratikte bu umudu boşa çıkarmayın.
Mitchell’a Hamas’ı dışlayan çözümün gerçekçi olmayacağını anlatan Erdoğan, seçimleri kazandıktan sonra Hamas’a barış sürecine katkıda bulunması için Türkiye’nin sürekli telkinde bulunduğunu ve bunun sonrasında Hamas’ta olumlu değişimler gözlendiğini aktardı. Başbakan, “Daha önce Oslo’da yürütülen barış görüşmelerini tanıması gerektiğini Hamas’a söyledim. Devlet politikalarında süreklilik önemli. Bu sürekliliği de hesaba katması gerektiğini Hamas’a sürekli telkin ediyoruz” dedi. Erdoğan İsrail’de seçim döneminde kullanılan sloganların barış sürecine zarar verirliğini, seçim sürecinden çıkılmasıyla İsrail liderlerinin bu söylemleri bırakması gerektiğini aktardı. “Siz de, İsrail’le gerilimi tırmandırmayın. Bölgede kavga değil, barış zamanı” tavsiyesinde bulunan Mitchell, Türkiye arabulucuğunda Suriye-İsrail barış görüşmelerinin devamını diledi.

İrlanda’da beş yılın esprisi
Erdoğan, ABD’nin barış sürecine ağırlığını koymasının önemini vurgulayıp Obama’nın tavrından memnuniyeti dile getirdi. Mitchell, Obama’nın başkanlığa başlamasıyla 48 saat içinde kendisini atadığını, bunun Ortadoğu’ya verdiği önemi gösterdiğini söyledi. Erdoğan’ın Kuzey İrlanda barış sürecinin mimarı olarak çabalarını övdüğü Amerikalı Özel Temsilci, “Orada görevim beş yıl sürdü. Eşime yeni görevimi söylediğimde ‘Bu da beş yıl sürmesin’ dedi” esprisini yaptı. Başbakan “Biz de beş yıl sürmemesi için elimizden geleni yapacağız” diye ekledi. Mitchell’ın “Gazetelerde bana atfen bir şeyler duyarsanız, yanlış bir şey çıkarsa, doğrudan beni arayın” demesi üzerine, Başbakan Erdoğan “Yanlış şeyler çıkabilir, ama kaynağının siz olmadığını biliyoruz” karşılığını verdi. 

‘Obama Türkiye’yi takdir ediyor’
ABD’li Temsilci 45 dakikalık görüşme sonrası gazetecilere şunları söyledi: “İsrail ile güçlü ilişkileri olan önemli bir demokratik ülke olarak Türkiye’nin oynayacak emsalsiz bir rolü var ve Ortadoğu’da geniş çaplı barışı teşvik çabalarımıza önemli bir etkisi olabilir. Türkiye, çok önemli müttefikimiz. Ortadoğu’da barış ve güvenlik için çok önemli güç. Gazze’deki insani ihtiyaçların karşılanması ve kalıcı ateşkes sağlanmasından başlayarak etkin barış çabalarımızda Türkiye’nin liderliğini bekliyoruz. Burada olmam, Obama ile Clinton’ın Türkiye’nin Ortadoğu’da kapsamlı barış ve iki devletli çözüm yönünde süregelen taahhütlerini takdir etmesinin sonucu.”