Hamas'tan rakibine baskın

Hamas'tan rakibine baskın
Hamas'tan rakibine baskın

Ajanslara göre Musa Hamas?ın evini uçurması sırasında öldü. Hamas?a göre Musa patlayıcılarla intihar etti.

Hamas, kendisini liberal bulup 'İslami emirlik' ilan eden Cund-u Ensar-ul-Allah'a kanlı baskın yaptı. Örgüt lideri Musa dahil 24 kişi öldü, 150 yaralı var

GAZZE - Laik çizgideki El Fetih’i darbeye hazırlandığı için 2007’de Gazze’den kovduktan sonra kendi İslami gündemini uygulamaya koyulan Hamas, bir süredir ayağına takılan Kaide’den esinlenme bir radikal selefi örgütü kanlı şekilde bastırdı. Cund-u Ensar-ul-Allah (Allah’ın Dostlarının Savaşçıları) lideri Abdullatif Musa’nın önceki gün Mısır sınırındaki Refah’ta kıldırdığı cuma namazında Gazze’de ‘İslami Emirlik’ ilan etmesi örgütün sonu oldu. Hamas’ın cuma sonrası selefilerin camisini kuşatıp müdahale etmesiyle başlayan çatışmalar dün sabaha kadar sürerken örgütün lideri Musa, Suriyeli yardımcısı Abdullah el Suri dahil 24 kişi öldü, 130-150 kişi yaralandı.

Çocuklar da kurban
Hamas da, Gazze’nin güneyindeki askeri komutanı ve İsrail’in 2006’da İsrailli asker Gilad Şalit’i kaçırmaktan sorumlu tuttuğu Ebu Muhammed El Şimali ve altı polisini kaybetti. Ölenler arasında en az 15 militan ve 11 yaşında bir kız, yaralılar arasında 10 polis ve üç yaşında bir çocuk var. Binlerce polis sevk ederek Refah’ı ‘askeri bölge’ ilan eden Hamas, 40 kişiyi de tutukladı.
Musa’nın nasıl öldüğüyle ilgili rivayet muhtelif. Ajanslar evinin havaya uçurulması sırasında öldüğünü duyurdu. Ama Hamas İçişleri Sözcüsü İhad Hüseyin, teslim olması için arabulucu gönderdikleri sırada üzerindeki bombaları patlatarak intihar ettiğini öne sürdü. Hamas sözcüsü son dönemde düğün salonları, internet kafeler ve CD dükkanlarına saldırılardan da Cund-u Ensar-ul-Allah’ı sorumlu tuttu.

‘Kaide’ye, Usame’ye bağlıyız’
Örgüt ise internetten ‘Allah’a yemin olsun ki şehitlerin intikamı alınacak’ tehdidi savurdu. Ebu Nur el Makdisi diye de anılan 47 yaşındaki Musa, cuma günü Refah’ın Brezilya semtindeki İbn-i Teymiyye Camisi’nde Pakistan usülü kaftan giyinmiş maskeli savaşçılarının koruması altında okuduğu hutbede, “Bugün Gazze’de İslami Emirlik ilan ediyoruz” deyip eklemişti: “Biz, Kaide’ye bağlıyız, liderimiz Usame Bin Ladin. Hamas, İslami yasaları uygulamıyor; (Amerikan) Kongre üyeleriyle, (eski ABD Başkan Jimmy) Carter ve (eski Britanya Başbakanı Tony) Blair ile görüşmeyi tercih ediyor. Hamas, Allah’ın ve cihadın yolundan yürürse, onun hizmetinde oluruz. Ama, camilerimizi almaya kalkarsa, onlara uzanan kollarını keseriz.” Hamas’ı liberal bulan örgüt, internet kafeleri havaya uçurup Gazze sahilini daha muhafazakar hale getireceğini söyleyip, ‘Tevhidin askerleri bütün İslam toprakları özgürleştirilinceye ve Aksa melun Yahudilerin lekesinden arınıncaya dek uyumayacaktır’ demişti.

‘İsrail ile Fetih’in komplosu’
Filistinli uzmanlara göre güney Gazze’de faal örgütün bir düzine aktivisti ve birkaç yüz taraftarı var. Hamas, 22 Temmuz’da Fetih’in eski Gazze güvenlik şefi Muhammed Dahlan’ın kuzeninin düğününde 52 kişinin yaralandığı bombalı saldırıdan örgütü sorumlu tutup üç militanını tutuklamıştı. İsrail, örgütün Irak ve Afganistan’da savaşmış Kaide militanlarını Gazze’de örgütlediğini öne sürerken, Hamas Musa’nın Kaide ile ilgisinin olmadığı ve bu hareketin Filistin topraklarına yönelik Siyonist komplo olduğunu savunuyor. Hamas sözcülerinden Tahir Nunu, örgütle ilgili yeni bir iddiayı ortaya attı: Örgüt Fetihli güvenlik güçleriyle ilişkili ve iki taraf Gazze’de istikrarı bozmak için ortak hareket ediyor.
Bu arada 3500 üyeli meşhur Doğmuş aşiretinden Mahmud Doğmuş da kendisini tutuklamaya gelen Hamas polisiyle girdiği çatışmada öldürüldü. Olayın diğer çatışmayla ilgisi olup olmadığı meçhul. Doğmuş aşireti ‘Gazze’nin  Sopranoları’ diye anılıyor. (ap, afp, Reuters, aa, bbc)