Harem üş-Şerif'te hafriyat çatışması

Hamas ve Fetih'in ulusal birlik hükümetinde anlaşmasının halkı sokağa döktüğü Filistin'de, İsrail'in Harem üş-Şerif'teki hafriyat çalışmasını Müslüman ülkelerin ikazlarına karşın durdurmaması, beklendiği gibi çatışmalara yol açtı.

KUDÜS/MEKKE - Hamas ve Fetih'in ulusal birlik hükümetinde anlaşmasının halkı sokağa döktüğü Filistin'de, İsrail'in Harem üş-Şerif'teki hafriyat çalışmasını Müslüman ülkelerin ikazlarına karşın durdurmaması, beklendiği gibi çatışmalara yol açtı. Müslüman liderlerin 'tepki günü' çağrısını takiben dün cuma namazı için El Aksa Camii'ne akın eden 9 bin Filistinliyle bölgeye sevk edilen 2 bin 500'ü aşkın İsrail polisi arasında sıkı çatışmalar çıktı. Taş atan eylemcilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla yanıt veren İsrail güçleri, Harem üş-Şerif'e dalmakla kalmayıp El Aksa ile Kubbet üs-Sahra'nın kapılarını da kapattı. Çatışmalarda, 20 eylemci ve 15 polis yaralandı. İçeride barikat kuran yaklaşık 150 Filistinli ise kendilerini El Aksa'ya kapattı. İsrailli yetkililerle İslam Vakfı arasındaki görüşmeler sonrası 150 eylemci dışarı çıkmaya başladı.
İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld ise 'dikkatli' davrandıklarını savunup "Durum kontrolümüzde. 17 eylemciyi tutukladık." diye konuştu. Eylem sırasında camiden BBC'ye telefonla bağlanan Şeyh Muhammed Hüseyin ise, İsrail'in bölgeyi kordona aldığını belirtip, "Kimsenin girişine de çıkışına da izin vermiyorlar. Kuşatıldık. Yaralıları alması için ambulansların girmesine bile izin vermiyorlar. Sağlık görevlilerinin ilkyardımıyla yetiniyoruz" dedi.
ABD ve İsrail ihtiyatlı
Öte yandan Fetih ve Hamas'ı önceki gece Mekke'de uzlaştıran Suudiler şimdilik başarılı olmuş görünüyor. Yine Hamaslı Başbakan İsmail Haniye liderliğinde olacak hükümetin bir hafta içinde kurulacağı açıklandı. Batı'nın Hamas'a mali ambargosunu bitirme amaçlı anlaşmaya ABD ve İsrail ihtiyatlı yaklaştı. ABD Dışişleri "Hükümet programının ayrıntısını bilmiyoruz. Değerlendirme yapmadan önce nihai anlaşma metnini bekleyeceğiz" açıklaması yayımladı. İsrail ise yeni hükümetin 'İsrail'i ve önceki anlaşmaları tanıması ile şiddeti reddetmesi' gerektiğini yineledi.