Haremüşşerif'teki kazıya tepki büyüyor

İsrail, Haremüşşerif'e giden Mağribi Kapısı'nda hafriyat çalışması başlatarak yeni bir intifadaya davetiye çıkardı. Filistinliler tepkilerini birleştirirken, İsrail yoğun güvenlik önlemleri altında inşaatı sürdürüyor.

KUDÜS - İsrail, Haremüşşerif'e giden Mağribi Kapısı'nda hafriyat çalışması başlatarak yeni bir intifadaya davetiye çıkardı. Filistinliler tepkilerini birleştirirken, İsrail yoğun güvenlik önlemleri altında inşaatı sürdürüyor. Önceki gün inşaat başlar başlamaz Haremüşşerif'in idarecisi İslam Vakfı, orijinal yapının bozulacağı uyarısı yaparken, kutsal mekânın hamisi Ürdün, İsrail'e çalışmayı durdurması için başvuru yaptı.
İsrail Antikiteler İdaresi ise, 2004'te deprem ve kum fırtınasından zarar gören yolu ziyaretçiler için güvenli hale getirmek için inşa edilecek rampanın eski yapıya zarar vermeyeceğini savundu.
İnşaatın aylarca sürebileceği belirtildi. Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, Filistinlilere 'Kudüs'ü koruma çabalarını birleştirin' çağrısı yaptı. İslami Cihad, İsrail'e dört füze attı. Hamas ve Fetih 'Bu, savaşa davetiye' diye çıkıştı. İslami Hareket'in lideri Şeyh Raed Salah, "İntifadanın tam zamanı' deyip gösteri yapınca taraftarlarıyla gözaltına alındı.
Amman, Gazze ve Batı Şeria'da gösteriler olurken Arap Birliği, Körfez İşbirliği Konseyi, Hizbullah, Suriye ve İran'dan kınama geldi. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Bu, Mescid-i Aksa'ya saldırıdır. Öyle bir tepki gösterin ki İsrail pişman olsun" dedi.
Kudüs'te Eski Kent'e 2 bin polis seferber eden İsrail, 45 yaşın altındaki Müslüman erkek ve kadınlar, Yahudiler ve turistlere Haramüşşerif'i yasakladı. 1996'da bir tünel kazısı 80 kişinin öldüğü çatışmalara, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un 2004'teki ziyareti ikinci intifadaya yol açmıştı.