Hariri'de Cheney şüphesi

Faturası Şam'a kesilen Beyrut'taki Hariri suikastının arkasında Bush yönetiminin kilit ismi Cheney olduğu iddia edildi. Gazeteci Madsen'a göre Cheney'e bağlı suikast timi Hariri ve Hıristiyan lider Hobeika'yı öldürttü

WASHINGTON - Lahey’deki Lübnan Özel Mahkemesi, eski Başbakan Refik Hariri’yi öldürmekten 44 ay içerde tutulan dört Lübnanlı generali geçen ay delil yokluğundan bırakmak durumunda kalırken suikastla ilgili sarsıcı bir iddia ABD’den geldi. CIA’e yakınlığı ile tanınan Amerikalı gazeteci-yazar Wayne Madsen, Hariri’yi eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin emrindeki bir suikast timinin öldürttüğünü iddia etti.
Russia Today televizyonuna konuşan Madsen, 14 Şubat 2005’te Beyrut’ta bombalı saldırıyla öldürülen Hariri suikastının yanı sıra 24 Ocak 2002’de Lübnanlı Hıristiyan lider Elie Hobeika’nın öldürülmesinden de Bush yönetimini sorumlu tuttu. İnternette yayılan haberlere göre Madsen, CIA kaynaklarına dayandırdığı iddialarını “Bu beş yıl önce CIA kaynaklarından duyduğum bir şeydi. Beyaz Saray’la bağlantılı bir CIA birimi, Hobeika ve Hariri suikastlarının koordinasyonundan sorumluydu. Bu, Kudüs’te dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un ofisinin yönettiği başka bir birimle yakın işbirliği içinde yapıldı” sözleriyle dile getirdi. 

Beyaz Saray’daki iki isim
Madsen, 2005’te ‘kilit önemde bir kaynağın’ şöyle dediğini aktardı: “Çok sayıda istihbarat kaynağı, Hariri ve Hobeika gibi yabancı liderlere yönelik suikastlarda nihai yetkiyi Beyaz Saray’ın iki kilit yetkilisi Genel Sekreter Yardımcısı Karl Rove ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Elliot Abrams’ın verdiğini rapor etti. Ayrıca Abrams bu tür gizli operasyonlarda Beyaz Saray ve Şaron’un ofisi arasında kilit bağlantıydı.”
Aktarılan bilgilere göre 2002’de Hobeika, 1982’deki Sabra ve Şatila katliamları nedeniyle Şaron aleyhine tanıklık etmek için Lahey’e gidecekti. Hariri suikastı ise Lübnan’ın istikrarını bozma, Suriye’nin Lübnan’daki askeri varlığına son verme, Kuzey Lübnan’da ABD üssü kurma ve Hizbullah’ı bitirme amacıyla kullanılacaktı. Zira suikasttan sorumlu tutulan Suriye’nin İsrail işgaline karşı konuşlanmış askeri varlığı bitti. 

Hersh: Suikast kanadı var
New Yorker dergisindeki yazılarıyla Bush yönetiminin başını bir hayli ağrıtmış gazeteci Seymour Hersh de 3 Mart’ta Cheney ekibinin ‘Suikast Kanadı’ olarak bilinen dünya çapında suikast düzenlemekle görevli bir ‘delta gücü’nün varlığından bahsetmişti. Hersh’e göre Cheney’nin emrindeki birim Pentagon’u baypass ediyordu. Hersh “Birim, özel hareketin özel kanadı olarak bağımsız kuruldu. Doğrudan Cheney’in ofisine rapor veriyordu. Bu yetkili bir suikast kanadıydı” demişti. ‘Bush’un beyni’ Rove, 2007’de CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğinin deşifre edilmesi ve federal savcıların görevden alınması skandallarına karışınca istifa etmişti. Elliot Abrams ise 1987’de Ronald Reagan dönemindeki ‘İran Contra’ skandalına karışmış ve eski Başkan George H.W. Bush tarafından affedilmişti. (El Masakin, El Manar)