Hatemi Musavi'nin yolunu açıyor

Hatemi Musavi'nin yolunu açıyor
Hatemi Musavi'nin yolunu açıyor

Hatemi, ?Musavi bazı muhafazakar oyları da alabilir? demiş. FOTOĞRAF: AP

İran'da Ahmedinecad'a karşı umut bağlanan Hatemi'nin üç adaylı reform cephesini bölmemek ve muhafazakâr ulemayı dengelemek için yarıştan çekileceği kaydedildi. Ilımlı lider reform cephesinde eski başbakan Musavi'yi destekleyecek

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Batı’nın aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a karşı umut olarak gördüğü reformcu selefi Muhammed Hatemi’nin yarıştan çekilerek eski Başbakan ve Uzmanlar Meclisi üyesi rakibi Mir Hüseyin Musavi’ye destekleme kararı aldığı iddia ediliyor. Zira reform cephesinin diğer adayı eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi çekilmemekte kararlıyken, Hatemi’nin önde gelen reformcularla pazar akşamı yaptığı toplantıda, refom cephesinin bölünmesinden duyduğu kaygıyı aktarıp Musavi’nin muhafazakar ulemanın direnişinin üstesinden gelme şansının daha fazla olduğunu söylediği kaydedildi.
Yakın bir yardımcısı, ülkeyi 1997-2005 yıllarında yönetmiş ancak reform gündemi muhafazakarlara takılınca hayalkırıklığı yaratmış Hatemi için “Adaylıktan çekilmeye karar verdi. Bugün ya da yarın bir başka reformcu adayı destekleyeceğini açıklayacak” dedi. Bir yetkili Hatemi’nin kararını 21 Mart’taki İran yeni yılından önce duyuracağını kaydetti. Hatemi’nin kararının Musavi’ye destek olmayı amaçladığı yorumları gecikmedi. Ilımlı liderin toplantıda, “Musavi’nin muhafazakar cepheden de hatırı sayılır oranda oy alabileceği kanaati var. Bazı muhafazakarların ben yahut bu Ahmedinecad için oy kullanmayacağına, fakat Musavi’ye oy vereceklerine dair raporlarım var” dediği aktarıldı. 

‘Hatemisiz kazanamazlar’

Siyasi uzman ve üniversite hocası Hüseyin Mirşukhi, “Hatemi reformcuların bölünmesini önlemek istedi” deyip ekledi: “Fakat kararı Ahmedinecad’ın kazanma şansını artıracak.
Reformcular yenilecek. Musavi ve Hatemi farklı sosyal kökenlerden geliyor. Hatemi destekçileri illa da Musavi’ye oy verecek diye bir durum yok.” Sermaye adlı ekonomi gazetesinden Said Laylaz, İranlıların Musavi’ye reformcu görmediklerini söylerken, “Reformcu birini isteyenler Musavi’ye oy vermez” yorumunu yaptı. (afp, Reuters, ap)