Hatemi'den çekilme işaretleri

Hatemi'den çekilme işaretleri
Hatemi'den çekilme işaretleri

Hatemi son toplantıda kampanya yetkililerine ?Musavi?ye bazı muhafazakârlar da destekiyor. Yarışta kalmasını yeğlerim? demiş. FOTOĞRAF: AFP

İran'da 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde reform cephesinde aday sayısı üç olunca Hatemi'nin çekilme kararı verdiği öne sürüldü. Bugün yarın kararını verecek Hatemi, Kerrubi'ye karşı Musavi'den yana ağırlığını koyabilir

TAHRAN - İran’da eski ılımlı  Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin, Mahmud Ahmedinecad’ın reform cephesindeki aday enflasyonu nedeniyle 12 Haziran’daki seçimlerden adaylığını çekeceği öne sürülüyor. Fars ve Mehr haber ajansları dün reformcu liderin kampanya yöneticileriyle toplantıda adaylıktan çekileceğine işaret ettiğini duyurdu. Fars, Hatemi’nin yarıştan çekilme kararı aldığını kaydederken, Mehr ajansı Hatemi’nin kampanya yetkilileriyle görüşmesinde reformcuları zayıflatma çabalarına karşı çıkıp şöyle konuştuğunu aktardı: “Muhalifler benim yandaşlarımla Musavi’nin yandaşlarını bölmek istiyor. Bu çıkarımıza değil. Ayrıca bazı muhafazakarlar da Musavi’yi destekliyor. Kendisi durumu değiştirmemiz gerektiğini düşünüyor. Musavi popüler bir isim ve planlarını hayata geçirebilir ve ben yarışta kalmasını tercih ederim.”
1997’de ezici çoğunlukla iktidara gelse de iki dönem sonunda muhafazakarlar karşısında vaadlerini tutamayarak hayalkırıklığı yaratmış Hatemi’nin atıf yaptığı iki rakibi şöyle: 1989’da yeni anayasayla başbakanlık makamı kaldırılana dek sekiz yıl bu görevi yapıp ülkenin son başbakanı olan Azeri kökenli İtimad-ı Milli Partisi üyesi Mir Hüseyin Musavi ile eski meclis başkanı ve İtimad-i Milli Partisi’nin lideri Mehdi Kerrubi. Hatemi’nin de atıf yaptığı ve ülkenin en üst düzey kurumlarından Uzmanlar Konseyi’nin üyesi olan, Sanat Akademisi’ne de başkanlık eden Musavi, 1989’dan 2005’e dek cumhurbaşkanı danışmanlığı yaptı. Genelde basına fazla konuşmamasıyla dikkat çeken Musavi, son dönemde muhafazakar Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a ağır eleştirileriyle öne çıkmıştı.
Hatemi’nin çekileceği söylentileri hızla yayılırken, bir yardımcısı ‘ortada karar bulunmadığını’ söyleyip, gelinen son durumu, “Bugün Musavi ile yarın da diğer reformcu liderlerle görüşecek. Bu toplantıda karar alınacak” diyerek aktardı. 

‘Sonuna kadar yarıştı’

Usulgereyan (Usülcüler ya da Doktrinciler) cephesinin tek adayı olması beklenen Ahmedinecad’a karşı üç adayın reform cephesini zayıflatacağı kesin. Musavi’nin adaylığını ilan etmesinin reform cephesinu ‘şoke’ ettiği kaydedilirken, hemen ardından ılımlı liderin yarıştan çekilebileceği ve Musavi’ye yardım edeceği haberleri sökun etti. Ancak Hatemi’nin kampanya yöneticisi Muhammed Rıza Arif geçen perşembe haberleri yalanlayıp, “Hatemi sonuna kadar seçimlerde olacak. Herhangi bir sebepten çekileceğini düşünseydi yarışa asla girmezdi” demişti. Eski cumhurbaşkanı’nın seçimlere katılmakta özel sebepleri olduğunu söyleyip bunlar arasında halkın ve reformcuların değişim getirme yolundaki kararlı çağrıların da bulunduğunu belirtmiş olan Arif, reform cephesinin tek adayda uzlaşacağı umudunu da dile getirmişti. (afp, press tv)