Hatemi'den rakibi Ahmedinecad'a Batı üslubuyla eleştiri

12 Haziran seçiminde aday olan ılımlı Hatemi, rakibi Ahmedinecad'a, 'Uluslararası itibarımız tehlikede' uyarısı yapıp baskı ve tecridi hafiflet çağrısında bulundu

TAHRAN - ABD’de Barack Obama’nın başkan seçilmesiyle Tahran-Washington arasındaki 30 yıllık düşmanlığın bitebileceği sinyali verilmişken, İran’da cumhurbaşkanlığına aday olan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi kampanyasına muhafazkâr rakibi Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın ülkenin tecrit halini katmerleştiren politikasına vurarak işe koyuldu. 12 Haziran’daki seçimde reformcuları iktidara getirmesi umulan Hatemi ‘Batı’nın üslubuyla’ Ahmedinecad’a çatıp “İran’ın şu an içinde bulunduğu durumun arzu edilmez” dedi. Hatemi bir grup destekçisine yaptığı ve web sayfasında yayımlanan açıklamasında, “Bu durum sürerse sosyal sermaye ve uluslararası itibar hiç olmadığı kadar zarar görecek” uyarısı yaptı. İran üzerindeki uluslararası baskı ve tecridin hafiflemesi için aktif diplomasi gerektiğini de vurglayan Hatemi “Sistemin ana çerçevesi içinde çalışacağız, anayasa ve liderliğe bağlıyız” sözleriyle kırmızı çizgileri aşmayacağı garantisi sundu.

IRNA Obama’dan randevu istemiş
Ahmedinecad ise ABD’ye karşı dayanışma sergilediği Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile telefon görüşmesinde, Washington’ın değişim söylemiyle ilgili şüphelerini dile getirdi: “Obama, değişim sloganıyla iş başına geldi ama zorba ve siyonist liderlerin iş yapmasına izin vereceklerini sanmıyorum.” İRNA’ya göre iki lider büyük güçlere karşı direniş ve mücadelenin süreceğini teyit etti. Ahmedinejad, Chavez’e ‘Venezuela ve Latin Amerika halkları için kahraman ve örnek lider’ övgüsünü eksik etmedi. İRNA’nın New York temsilcisi Maksut Emiryan Obama’dan röportaj talebinde bulunduğunu ama henüz yanıt alamadığını duyurdu. Ancak olumlu yanıt alsa da Washington’a girmesi zor. Zira ABD bazı ülkelerin muhabirlerine sadece BM merkezinde çalışma izni tanıyor. (aa, afp)