Hava sahası ihlali Olmert'e özür diletti

İsrail savaş uçaklarının 6 Eylül'de Türkiye hava sahası üzerinden uçup Suriye'yi vurmasıyla ilgili spekülasyon hâlâ dinmezken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert uçakların dönüşte yakıt tanklarını topraklarına bırakması...

KUDÜS - İsrail savaş uçaklarının 6 Eylül'de Türkiye hava sahası üzerinden uçup Suriye'yi vurmasıyla ilgili spekülasyon hâlâ dinmezken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert uçakların dönüşte yakıt tanklarını topraklarına bırakması üzerine protesto notası veren Ankara'dan özür dilediğini nihayet açıkladı. Böylece ilk kez hem saldırıyı hem de Türk hava sahasının ihlalini doğrulayan Olmert, dünkü kabine toplantısında şu açıklamayı yayımladı: "23 Ekim'de Londra'da görüştüğüm Başbakan Tayyip Erdoğan'a, meydana gelebilmiş herhangi bir zarardan ötürü İsrail adına Türk hükümeti ve halkından özür dilediğimi ilettim. Savaş uçakları gerçekten Türk hava sahasını ihlal etmişlerse, Türkiye'nin saygı duyduğumuz egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermeye ya da kuşku yaratmaya yönelik bir art niyetimiz yoktur." Bir İsrail televizyonu, Erdoğan'ın Olmert'e kamuoyuna açıklama yapması için bastırması üzerine bu adımın geldiğini duyurdu. Ankara, komşusu Suriye'ye yönelik saldırıyı da kınamıştı.
Spekülasyona göre İsrail, Suriye'de Kuzey Kore'nin yardımıyla inşaatına yeni başlanan nükleer reaktörü vurmuş, İran'a da 'Nükleer programına önleyici saldırı yapabilirim' mesajı göndermiş. İsrail uçaklarına geçiş iznini AKP'den habersiz Genelkurmay'ın verdiği de iddialar arasında. Olmert'in açıklaması sonrası, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey, İsrail'i şerif gibi davrandığı için kınayıp ne İsrail ne de ABD'nin elinde vurulanın gizli nükleer tesis olduğuna dair kanıt olduğunu belirtti. Baradey şunları söyledi: "Bu durum canımı sıkıyor. Bir sistemimiz var, bir ülkenin nükleer program çalışmasına dair istihbarat edinen ülke gelip bizi görmeli. Gidip denetleme, soruşturma yetkisi bizde. Önce bombalayıp, sonra suçlama, sistemi bozuyor ve çözüm getirmiyor."
(aa, afp)