Havada misilleme

Havada misilleme
Havada misilleme
Suriye uçağının Ankara'ya indirilmesinin ardından Türkiye ve Suriye karşılıklı olarak havasahalarını sivil uçuşlara kapattı.

Moskova-Şam seferini yapan Suriye uçağının Esenboğa Havaalanı’na indirilip savunma sistemine ait parçaların bulunduğu kargoya el konulmasının ardından Şam’dan sivil havacılık alanında misilleme geldi. Suriye Dışişleri, Türk sivil uçaklarının Suriye hava sahasında uçmasını yasakladığını açıkladı. Buna karşı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da önceki gün Türk havasahasını Suriye’nin sivil uçaklarına kapatma kararı aldıklarını duyurdu. Suriye’nin resmi ajansı SANA, Suriye uçağının indirilmesine atfen ‘Suriye Dışişleri, Türk hükümetinin aldığı ve birinci dereceden Suriye halkının çıkarlarını hedef alan bu tırmandırıcı karardan esef duyuyor. . Misliyle muamele ilkesiyle Türk uçakları Suriye hava sahasından menedildi” ifadelerini kullandı. Kararın cumartesi gecesi yürürlüğe girdiği belirtildi. Davutoğlu da dün bir soru üzerine şunları söyledi: “Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de dün kapatmıştık. Türk hava sahasının, kendi halkına savaş açmış bir rejime herhangi bir şekilde destek sağlamak üzere askeri bakımdan yapılacak uçuşlara kapanmış olduğunu zaten teyit etmiştik. Dolayısıyla Suriye yönetiminin bu açıklamasının bizim açımızdan bir kıymeti harbiyesi yoktur.”

İbrahimi, Suriye’ye barış gücü öneriyor 
BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Ahdar el İbrahimi, Suriye’ye Avrupalı askerlerin de yer alacağı 3 bin kişilik barış gücü öngören bir plan üzerined çalışıyor. Telegraph’a göre İbrahimi öngörülen ateşkesi korumakla görevli barış gücüne asker verebilecek ülkeler nezdinde birkaç haftadır temas yürütüyor. İbrahimi, özellikle BM Lübnan Geçici Gücü’ne katılan ülkelerin Suriye’de görev alabileceğini öngörüyor. İbrahimi, İstanbul ’un ardından Tahran’da temaslarını sürdürürken Britanya Savunma Bakanı Philip Hammond müdahaleye karşı çıktı: “İleriye yönelik en iyi adım diplomasi, yaptırımlarla baskıyı katlamak. Suriye, Libya değil.” İnsan Hakları İzleme de Suriye’yi misket bombası kullanmakla suçladı. Örgüte göre salkım bombası Maarat el Numan’ın yanı sıra Tamanea, Taftanaz ve el Tah’ta kullanıldı. (LONDRA/TELEGRAPH-AP)