'Hayırsever' kumar makinelerine yasak

Norveç'te Kızılhaç gibi yardım örgütleri 'hayırsever tek kollu canavarları'nı yitirdi. Hükümet, kumar bağımlılığıyla mücadele amacıyla yardım örgütlerinin yıllardır işlettiği kumar makinelerini (slot) kullanmalarını yasakladı.

OSLO - Norveç'te Kızılhaç gibi yardım örgütleri 'hayırsever tek kollu canavarları'nı yitirdi. Hükümet, kumar bağımlılığıyla mücadele amacıyla yardım örgütlerinin yıllardır işlettiği kumar makinelerini (slot) kullanmalarını yasakladı. Hükümet, örgütlere milyarlarca avro gelir sağladıkları 'hayırsever' kumar makinelerini 1 Temmuz'a kadar barlar, süpermarketler, benzinciler ve havaalanları gibi yerlerden kaldırmaları talimatı verdi.
Artık tüm kumar makineleri devlet tekeline alınıp şans oyunlarını düzenleme hakkı bulunan Norsk Tipping şirketince işletilecek. 'Daha az saldırgan' olacak 'devlet kumar makinelerinin' gelirlerinin bir kısmı yine örgütlere aktarılacak. Ama örgütler, 'jackpot'u bulmayıp daha küçük ikramiyelerle yetinecek. 18 bin 500 kumar makinesinin bulunduğu 4.6 milyonluk Norveç'te, 71 bin Norveçli kumar bağımlısı. 133 bin kişi de bağımlılık riski altında. Bu kişilerin yıllık kumar harcamaları 5 bin avro. Buna karşılık kumar makineleri yardım örgütlerinin en büyük dostu. 2001-2006 yıllarında örgütlerin bu makinelerden geliri üç kat artıp 3.4 milyar avro'yu buldu. 2005'te Kızılhaç gelirlerinin yarısını, Norveç Kanser Derneği de üçte birini buradan sağladı.
'Zaten kumara tabi olmaktan huzursuzduk'
Kültür ve Din İşleri Müsteşarı Halvard Ingebrigtsen, amaçlarının 'kumar belasıyla mücadele' olduğunu belirtip, "Bu makinelerin yol açtığı sorunları önlemek için birşeyler yapmalıydık. Bu yasak, yardım örgütlerini de etkileyecek ama ana hedefimiz kumar bağımlılığıyla mücadele" dedi. Bazı örgütler de, hükümete destek kararı verdi. Deniz Koruma Örgütü sözcüsü Ingvar Johnsen, "Kumar makineleri, ana gelir kaynağımız ama bunun sonsuza kadar böyle sürmeyeceğini biliyorduk" dedi. Kızılhaç sözcüsü Bernt Apeland ise "Zaten kumara tabi olmaktan dolayı pek de rahat değildik" yorumu yaptı.