Hazar kördüğümü daha çok zirve tüketir

Beş kıyıdaş ülkenin (İran, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan) Hazar Denizi'nin statüsü kördüğümünü çözmek için düzenlediği toplantılardan biri daha geçip giderken, nihai statü anlaşması hâlâ Kaf Dağı'nın ardında.

TAHRAN - Beş kıyıdaş ülkenin (İran, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan) Hazar Denizi'nin statüsü kördüğümünü çözmek için düzenlediği toplantılardan biri daha geçip giderken, nihai statü anlaşması hâlâ Kaf Dağı'nın ardında. Zira taraflar daha Hazar'ın içdeniz mi yoksa göl mü olduğunda bile hemfikir değil. Petrol-doğalgaz kaynaklarının paylaşımı, balıkçılık ve Rusya'nın Volga Nehri üzerinden açılacak kanallarla uluslararası sulara ulaşım konularının halli gerekiyor.
Vakti zamanında Sovyetler'le İran'ın imzaladığı anlaşma, Hazar'ı göl kabul ediyor ve enerji kaynaklarının eşit paylaşımını öngörüyordu.
Ama 1991'de SSCB dağılınca, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan anlaşmayı tanımadı. Hala İran, kıyısının diğerlerine göre daha kısa olmasına rağmen, kaynakların beş eşit parçaya bölünmesini istiyor. Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, her ülkenin kıyı uzunluğuna göre pay almasından yana. İran gibi kısa kıyısı olan Türkmenistan'ın konumu muğlak. Ülkeler birbirleriyle geçici ikili-üçlü uzlaşmalara varsa da, Azerbaycan'ın İran ve Türkmenistan'la ayrı ayrı petrol paylaşım sorunları sürüyor. Dünkü zirvede Türkmen Devlet Başkanı Gurbangülü Berdimuhammed, "Tüm taraflar anlaşmadan tek taraflı eylemler kabul edilemez" diye çıkıştı. Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, "Kaynakların paylaşımı anlaşmasına varmak için nihai statü anlaşmasını beklememeliyiz" dedi. Tartışma, gelecek yıl Bakü zirvesinde sürecek. (Dış Haberler)