'Hazreti Obama' tartışılıyor

ABD'de 2008 başkanlık seçimine Demokrat Parti'den adaylığını koyarak ilk siyah başkan olmaya soyunan Illınois senatörü Barrack Obama'yı, İsa gibi gösteren heykel tartışma yarattı.

CHICAGO - ABD'de 2008 başkanlık seçimine Demokrat Parti'den adaylığını koyarak ilk siyah başkan olmaya soyunan Illınois senatörü Barrack Obama'yı, İsa gibi gösteren heykel tartışma yarattı. Chicago Sanat Enstitüsü öğrencisi David Cordero, okulun açtığı sergiye Obama'yı başında mavi ışıktan bir haleyle İsa giysileri içinde gösteren bir heykelle katılınca tepki almakta gecikmedi.
Bitirme projesi olarak yaptığı heykel nedeniyle okul, telefon ve e-posta yağmuruna tutuldu. Tanrı'nın lütfu' adını verdiği heykeliyle insanları incitmeyi istemediğini belirten Cordero, "Heykel, gördüklerim ve duyduklarıma yani Obama'nın bir tür kurtarıcı olduğu ve ülkeyi tüm günahlarından arındıracağı fikrine bir tepkiydi. Heykel, tek bir bireye bu kadar şişirilmiş beklentiler yüklenmesine karşı ihtiyatlılık telkiniydi" açıklaması yaptı. Enstitü dekanı Bruce Jenkins de öğrencisine destek çıkıp insanların heykeli yargılamadan önce yaratım bağlamını düşünmesini istedi. Jenkins, "Heykele tarafsız bakarsanız, kışkırtıcı olmadığını anlarsınız" değerlendirmesini yaptı.
Obama'nın kampanya yetkilileri ise konuya mesafeli yaklaşmayı seçip "Sanatçının saldırgan olmayı amaçlamadığı fikrinde olsak da, senatör dini hassasiyetleri incitme meraklısı değildir" açıklamasıyla yetindi.