Hem Irak hem Kürt yönetimi hedefte

BM'nin Irak Destek Misyonu (UNAMI), Irak yönetimini savaşın kurbanlarını gizlemekle suçlayıp hapiste tutulanların sayısının en az 37 bin 641 olduğunu rapor etti.

BAĞDAT - BM'nin Irak Destek Misyonu (UNAMI), Irak yönetimini savaşın kurbanlarını gizlemekle suçlayıp hapiste tutulanların sayısının en az 37 bin 641 olduğunu rapor etti. Dün yayımlanan üç aylık raporda, Bağdat'ın ocak-mart arası kayıplarla ilgili bilgi vermediği, 14 Şubat'ta başlayan Bağdat güvenlik planıyla en az 3 bin kişinin tutuklandığı kaydedildi. Rapora göre, işgal güçlerinin elinde 17 bin 898 kişi var. UNAMI, Şubat 2006'da Askeri türbesine saldırıyla patlayan şiddet sonucu 700 bin kişinin evini terk ettiğini, 2003'ten beri ülke içindeki mülteci sayısının 1.9 milyonu aştığını belirtti.
Kürt bölgesi yönetimi ise yolsuzluk ve baskıyla suçladı. Örgüte göre gazeteci ölümlerinin çoğu Bağdat'ta olsa da yılın ilk üç ayında gazeteciler en fazla Kürt bölgesinde gözaltına alındı. Ayrıca yüzlerce kişi uzun süreli gözaltında tutulup işkence görüyor. Irak hükümeti ise raporu abartılı ve gerçeklere aykırı bulduğunu açıkladı.