Her Müslüman'ı aşırılıkçı yapacak plan

Her Müslüman'ı aşırılıkçı yapacak plan
Her Müslüman'ı aşırılıkçı yapacak plan

Britanya dışındaki silahlı direniş gruplarını desteklemeyi yasaklanması gündemde. Bu durumda İsrail?in kınandığı Filistin?e destek gösterileri de sorunlu hale gelecek. FOTOĞRAF: AP

Britanya'da hükümetin yeni terörle mücadele stratejisi hilafeti, şeriatı, cihadı savunan herkesi 'aşırılıkçı' diye niteleyince büyük tartışma koptu

LONDRA - Britanya hükümetinin hazırladığı yeni terörle mücadele stratejisi hilafetin geri gelmesini, şeriat yasalarının hâkim kılınmasını ve cihadı savunan Müslümanlara ‘aşırılıkçı’ yaftası yapıştırılmasını öngörüyor. ‘Aşırılıkçı’ kapsamına alınacaklara Filistinlilerin İsrail işgaline karşı verdiği direniş gibi dünyanın herhangi bir yerindeki silahlı direnişe inananlar, Irak ve Afganistan’da Britanya askerlerinin öldürülmesini kınamayanlar, eşcinselliğin İslam’da yasaklandığı ve Allah’a karşı günah olduğunu savunanlar da dahil.
‘Contest 2’ adlı plana göre ‘aşırılıkçılar’ ceza yasalarının hedefi haline gelmeyecek, ama toplumdan dışlanacak, devlette çalışıyorlarsa açığa alınacak, devlet yardımı ve kamu fonlarından yararlanamayacak. Hükümetin bazı üyeleri plana karşı çıkarken, bir kaynak aşırılıkçı tanımının böylesine genişletilmesinin topluma fitne sokacağı, terörle mücadelede destekleri gerektiren Müslümanları yabancılaştıracağı, aşırı sağı ise güçlendireceğini söyledi. Müslüman örgütler de planın çoğunluğun aşırı ve radikal unsur tanımına gireceğine dikkat çekti.
İç istihbarat örgütü MI5’in eski başkanı Leydi Stella Rimington da, hükümeti ülkeyi polis devletine çevirmekle suçladı. 73 yaşındaki Rimington, hükümetin terörizm korkusu yaydığı, bu korkuyla halkın özgürlüklerini kısıtladığını söyledi. Bunun ters tepip risk yaratacağı uyarısı yapan eski şef, ABD’nin Guantanamo ve işkence konularında çok ileri gittiğini belirtip “Bugün işkenceye uğrayanların çoğu, uğradıkları kötü muamelenin intihar bombacısı olmalarını haklı kıldığını düşünüyor” örneğini verdi.

Artık polis görüntülemek yasak
‘Polis devleti’nin son görüntüsü, yeni terörle mücadele yasası uyarınca polis ve askeri personelin fotoğraflarının çekilmesine yasak getirilmesi. Bunun eylemleri görüntülemelerini zorlaştıracağına dikkat çeken 200 fotomuhabiri, kararı protesto etti. Özgün kıyafetli polis ve askerleri görüntülemeye meraklı turistlerin de başı belaya girebilir. (Guardian, ap)