Her şey Soğuk Savaş'taki gibi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye karşı küresel oyun kartlarını bir bir açıyor. Rusya'nın 2. Varşova Paktı'na dönüştürmeye çalıştığı yorumu yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) bugün ortak askeri tatbikatla caka sattı.

ÇEBARKUL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye karşı küresel oyun kartlarını bir bir açıyor. Rusya'nın 2. Varşova Paktı'na dönüştürmeye çalıştığı yorumu yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) bugün ortak askeri tatbikatla caka sattı. Tatbikatta, Putin, Soğuk Savaş'ın bitimiyle sona erdirdikleri kıtalararası nükleer bombardıman uçaklarının düzenli devriyelerini yeniden başlattığını duyurdu.
Rus uçaklarına NATO eskortu
"Yedi havaalanından 14 nükleer bombardıman uçağı, yardımcı ve yakıt uçaklarıyla havalandı. Toplam 20 uçağın katılımıyla 20 saatlik askeri nöbet başladı" diyen Putin, "Çünkü bu stratejik karakter taşımakta. Nükleer bombardıman uçaklarının uçuşunu 1992'de durdurmamızı diğer ülkeler örnek almadı ve bu da Rusya için güvenlik sorunu oluşturdu" gerekçesini gösterdi. Rus hava kuvetleri de, Tu-160 and Tu-95 tipi uçakların devamlı devriyenin ilkini Karadeniz, Pasifik, Atlantik, Kuzey Kutbu üzerinde yapıp NATO'nun eşliğiyle karşılaştıklarını, günde 50 uçuş yapılacağını açıkladı. Geçen hafta iki Tu-95, Soğuk Savaş'tan beri ilk kez ABD'nin Pasifik'teki Guam Adası yakınından uçup Amerikalılara 'Top Gun' selamı çakmıştı. Rusya 1992'de kıtalararası devriyeyi aslında yakıt parası olmadığı için bırakmıştı.
ABD Dışişleri, Putin'in kararını "Rusya o eski uçaklardan birkaçını naftalinini üfleyip tekrar uçurmak istiyorsa bu kendi kararıdır" diye küçümsemeye çalıştı. Ancak Amerikalıların yakında Pasifik'te modern Rus uçaklarıyla karşılaşmayı hesaba katmaları gerekiyor.
Tartus'ta tarama, Latakya'da inşaat
Ayrıca ay başında Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Masorin'in Soğuk Savaş'taki gibi Akdeniz'de sürekli donanma bulundurma planı hayata geçirilirse, Suriye'deki üslerin açılması ihtimali doğacak. Rusya'nın Suriye'nin Tartus üssüne yeniden dönmeyi ve Latakya'da yeni liman üssü yapmayı planladığı belirtiliyor. Soğuk Savaş'ta SSCB bölgesi dışındaki yegâne Rus üssü olan Tartus 1991'den beri boş. Rusya geçen yıl Tartus'da deniz dibi taraması yapmış, Latakya'da liman inşasına başlamış. Şam henüz haberi doğrulamazken, ABD ile İsrail rahatsız. Zira Rusya'nın Suriye'ye üslenip Akdeniz'de ABD'nin 6. Filosu'nun karşısına çıkmasının, Filistin, Lübnan, Suriye ve İran'ı içine alan jeopolitik açıdan dramatik etkileri olur. Dün Rusya'nın 900 milyon dolarlık anlaşmayla Suriye'ye sattığı 50 Pantsyr hava savunma sisteminin ilk postası da yola çıktı.
'Halk isyanını yumuşak bastırma'
Rus basınının 'NATO karşıtı ittifak', '2. Varşova Paktı' diye andığı altı üyeli (Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan) ŞİÖ ise, dün Rusya'nın Ural Dağları'nda 'Barış Misyonu 2007' askeri tatbikatıyla gövde gösterisi yaptı. ŞİÖ'ye İran, Hindistan, Pakistan, Moğolistan da girmek istiyor. NATO gibi 'Birimize saldırı hepimize saldırı sayılır' şiarını edinen ŞİÖ'ye üyelik ABD'ye karşı kalkan niteliğinde. Tatbikatta enerji kaynaklarını ele geçirmeye çalışan 1000 teröriste karşı 6 bin asker,. yüzlerce savaş uçağı, zırhlı araçla savaş oyunu oynandı. Halk isyanını 'yumuşak' bastırma taktikleri sergilendi. Putin askeri blok hedefini "Gerçeğe uymuyor. ŞİÖ için önce ekonomi gelir" diye reddetti. (Dış Haberler)