Her taşın altında bir duvar yükseliyor

20. yüzyılın bitimine 11 yıl kala Berlin Duvarı'nın yıkılması yeni bir çağ umudu yaratırken, 21. yüzyılda dünyanın dört yerinden pıtrak gibi duvarlar çıkıyor. Tijuana, Bağdat ve Kudüs'ün ortak bir yanı var: İçlerinden duvar geçen ya da geçecek olan kentler.

TIJUANA - 20. yüzyılın bitimine 11 yıl kala Berlin Duvarı'nın yıkılması yeni bir çağ umudu yaratırken, 21. yüzyılda dünyanın dört yerinden pıtrak gibi duvarlar çıkıyor. Tijuana, Bağdat ve Kudüs'ün ortak bir yanı var: İçlerinden duvar geçen ya da geçecek olan kentler. İsrail 'güvenlik' gerekçesiyle Doğu Kudüs'le Batı Şeria arasına çekmeye başladığı 700 km. uzunluğundaki duvarın yarısını tamamlamıştı ki, sahneye ABD çıktı. Tijuana ile San Diego'yu metal bariyerle ayırdıktan sonra Latin göçmen akışını durdurmak için Meksika sınırına 3 bin km. uzunluğunda duvar dikmeyi kararlaştıran ABD, beşinci yılına giren Irak işgalini de Bağdat'ın Sünni-Şii semtlerini bölen duvarlar örerek taçlandırıyor. 'Sağlam çit iyi komşu yapar' deyiminin tatbik edildiği diğer örnekler şöyle:
Pakistan-Hindistan: Dikenli teller şimdiden yarısını kapladığı 2 bin 900 kilometrelik sınıra yayılacak.
Pakistan-Afganistan: Pakistan, Taliban'ın rotasına 2 bin 400 km. duvar öreceğini duyurup çalışmaya başladı.
Hindistan-Bangladeş: 4 bin km. sınırı kaplayacak duvarın Batı Bengal bölümü tamam.
Tayland-Malezya: 500 km.'lik duvar planı askıya alındı, ama 27 km. üzerinde çalışılacak.
Fas-Batı Sahra: 2 bin 700 km.'lik sınırda toprak, kum ve kayalardan yapılma 'doğal' bir duvar uzanıyor. Üstüne 200 bin mayın döşenmiş halde!
Ceuta/Melilla-Fas: İspanya'nın Kuzey Afrika toprağındaki iki özerk ili, Fas'tan 11 km. uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde bir duvarla ayrılıyor.
Suudi Arabistan-Yemen: 2003'te beton dolu borulardan duvar örülmesini, ertesi yıl protestolar durdurdu.
Suudi Arabistan-Irak: Riyad, Irak'taki şiddete karşı 900 km. yüksek teknolojik duvar ihalesi açtı.
Kuveyt-Irak: Kuveyt 217 kilometrelik sınırı elektrikli çitler, hendek ve siperlerle donattı.
Kıbrıs: BM'nin 1964'te inşa ettiği ve 1974'den beri kalıcılaşan Lefkoşa'dan geçen Yeşil Hat, Türk ve Rumları birbirinden ayırıyor.