Her yerde 'Rus ayısı'nın pençe izi

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun dibine dalıp okyanusa bayrak dikmesinden NATO'ya nispet tatbikat düzenleyip bombardıman uçaklarını Guam Adası'ndaki ABD üslerine teğet geçirmesine uzanan bu ayki faaliyetleri...

MOSKOVA - Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun dibine dalıp okyanusa bayrak dikmesinden NATO'ya nispet tatbikat düzenleyip bombardıman uçaklarını Guam Adası'ndaki ABD üslerine teğet geçirmesine uzanan bu ayki faaliyetleri, 'Rus ayısı pençelerini karadan denize ve havaya dek her yere uzatıyor' yorumlarına vesile oldu. ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı konuşlandırma projesine direnişini sürdüren Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin de, inşası aralıkta tamamlanan bir erken uyarı radar istasyonunu ziyaret ederek yeni hava savunma sisteminin adeta kurdelasını kesti.
'Uçuşlara devam'
Rus askeri analizci Aleksandır Goltz "Rusya her fırsatta askeri güç dahil dünya gücü olmaya geri dönüşünün şovunu yapıyor. Hem içeriye hem de dünyanın geri kalanına yönelik olarak. Kremlin için en azından bir alanda ABD'ye eş olduğumuzu göstermek çok önemli" yorumunu yaptı. Stratejik Bombardıman Uçakları Komutanı Pavel Androsov, iki TU-95'in Guam macerasının akabinde, 1986 tarihli Hollywood yapımı Top Gun filmine atıfla, "Hayal edin, Blagoveşçensk'ten havalanıp tarafsız sular üzerinden 13 saat uçuyorsunuz, sonra NATO'daki muadillerinizle rastlaşıp karşılıklı gülümsüyorsunuz" demişti. Dün Hava Kuvetleri Komutanı Aleksandır Zelin Rus bombardıman uçaklarının tarafsız sular üzerinde programlı uçuşlarını sürdüreceklerini, rotanın ise gelişmelere göre belirleneceğini söyledi.
2 Ağustos'ta Arktik Okyanusu'nun dibine Rus bayrağı dikilmesinin akabinde deniz kuvvetleri komutanı Sovyetler'den beri ilk kez Akdeniz'de tam mesaili donanma bulundurmayı önerirken, geçen hafta Rus ordusu Çin ve Orta Asya ülkelerinin ordularıyla birlikte Çin'in Doğu Türkistan eyaletinde 6 bin kişilik tatbikattaydı. Bu hafta da Rus topraklarında tatbikat düzenlenecek.
Putin modernleşme istedi
Rus siyasi yorumcu Yuliya Latynina "Gücümüzü gösteriyoruz, ama savaş yapmıyoruz. Bombardıman uçaklarının kayıp vermeden Pasifik üzerinde uçması başlı başına zafer" diye alkışlarken, Putin önceki gün soluğu St. Petersburg yakınındaki radar istasyonu Voronezh'de aldı. Bunun 2015'e dek kurulacak yeni hava savunma sisteminin parçası olacağını söyleyen Putin, savunma yetkililerini silahlı kuvvetlerin modernleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.